Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przelewy ekspresowe kwiecień 2015 r. – raport Cashless.pl

W ubiegłym miesiącu klienci banków wykonali ponad 300 tys. przelewów ekspresowych, na łączną kwotę ponad 660 mln zł

Z danych uzyskanych u operatorów systemów przelewów ekspresowych, czyli w Krajowej Izbie Rozliczeniowej oraz w firmie Blue Media, wynika, że popularność tej usługi wśród klientów polskich banków regularnie rośnie.

Przeczytaj także: Polskie banki na Twitterze kwiecień 2015 r. - raport Cashless.pl

Kwiecień 2015 r. był rekordowy pod względem liczby wykonanych transakcji w systemie Blue Cash, oferowanym przez BM. Klienci skorzystali z niego ponad 180 tys. razy. Mniej, bo 120 tys. przelewów, wykonano w systemie Express Elixir, zarządzanym przez KIR. To drugi wynik miesięczny w historii istnienia tego systemu.

Wartość przelewów ekspresowych przekroczyła w kwietniu 660 mln zł. Klienci korzystający z systemu Express Elixir przelewają większe kwoty. Zapewne wynika to z faktu, iż w kilku bankach jest on dostępny wyłącznie dla klientów korporacyjnych, którzy z założenia obracają większymi sumami pieniędzy. Tak jest w przypadku Citi Handlowego oraz mBanku.

Liczba i wartość przelewów ekspresowych w kwietniu | Create infographics

Analizując statystyki z poprzednich okresów widać, jak rośnie popularność szybkich przelewów. Poniżej dane miesięczne systemu Express Elixir z ostatniego roku.

Liczba i wartość przelewów w systemie Express Elixir | Create infographics

Założyć można, że w kolejnych okresach popularność szybkich przelewów będzie dalej rosła. Zapewne jednak długo jeszcze opcją pierwszego wyboru pozostanie tradycyjny przelew w systemie Elixir. Z szybkich transferów klienci korzystają jedynie w sytuacjach wyjątkowych. Tak pozostanie do czasu, gdy banki pobierać będą za ich realizację wyższe prowizje niż za tradycyjne przelewy.

Przeczytaj także: Lokaty mobilne kwiecień 2015 r. - raport Cashless.pl

Na korzyść ekspresów przemawiać za to będzie wzrost ich dostępności. Obecnie można je nadawać za pośrednictwem 14 dużych banków. Express Elixir jest dostępny w 10 a Blue Cash w 5 instytucjach. Przelewy ekspresowe w systemie BC dostępne są również w kilkudziesięciu bankach spółdzielczych oraz ze strony internetowej operatora tego systemu.

Przelewy ekspresowe, dostępność i ceny | Create infographics

W systemie BC można wykonywać przelewy o maksymalnej wartości 20 tys. zł. W EE limit pojedynczej transakcji wynosi 100 tys. zł. Obaj operatorzy nie nakładają limitów liczbowych przelewów w ciągu dnia, choć mogą one zostać nałożone przez banki.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies