Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Lokaty mobilne maj 2015 r. Duże zmiany w ofertach banków

Raiffeisen, Pekao, Plus i Smart obniżyły oprocentowanie. BZ WBK zrezygnował z lokaty rocznej

Od ostatniego raportu Cashless na temat lokat mobilnych, w ofertach banków zaszło wiele zmian, niestety wszystkie na niekorzyść klientów.

W wyniku pierwszej z nich na pozycję lidera, płacącego najwyższe odsetki na lokacie mobilnej, awansował Getin Noble Bank. Lokując oszczędności smartfonem w tej instytucji można zarobić 3,5 proc. w skali roku. Okres lokaty mobilnej to 2 miesiące a maksymalna kwota, jaką dzięki niej można zdeponować, to 10 tys. zł. Kwota minimalna wynosi tysiąc zł.

Przeczytaj także: Ponad 1,3 mln osób lubi banki na Facebooku

Jednak Getin został liderem zestawienia nie dlatego, że podniósł oprocentowanie swojego produktu, tylko dlatego, że zajmujący jego pozycję w poprzednim raporcie Raiffeisen Polbank zdecydowanie ściął oprocentowanie z 4 proc. aż do 3,25 proc. w skali roku. Podobnie jak w Getinie, tak i tu minimalna kwota lokaty mobilnej to tysiąc a maksymalna 10 tys. zł. Okres lokaty wynosi trzy miesiące.

3,25 proc. można też zarobić na lokacie mobilnej w Millennium. Oferta dotyczy jednak tylko właścicieli „Kont 360”. Klienci korzystający z pozostałych rachunków prowadzonych przez bank zarobią 2,75 proc. Lokata jest trzymiesięczna, jej minimalna kwota wynosi 500 zł a maksymalna 10 tys. zł.

Natomiast tuż za podium znalazł się Bank Smart, który oferuje mobilne konto oszczędnościowe. Zaletą tego rozwiązania jest brak minimalnej kwoty uprawniającej do korzystania z podwyższonego oprocentowania. Oferowane przez Smart odsetki dla nowych klientów nie zmieniły się w porównaniu z poprzednim raportem i nadal wynoszą 3 proc. w przypadku, gdy kwota oszczędności nie przekracza 50 tys. zł, oraz 2,3 proc., gdy jest wyższa.

Przeczytaj także: Lubicie szybko przelewać pieniądze

Ze spadkiem oprocentowania liczyć się muszą jednak te osoby, które konto oszczędnościowe w Banku Smart otwierały w okresie od 12 lutego do 17 maja. Wcześniej mogły liczyć na zysk w wysokości 3,2 proc. w skali roku dla oszczędności do 50 tys. zł oraz 2,3 proc. w przypadku większych kwot. Smart postanowił do 3 proc. obniżyć stawkę procentową dla środków w wysokości nieprzekraczającej 50 tys. zł.

Oprocentowanie nie zmieniło się natomiast w przypadku klientów, którzy najdłużej korzystają z usług Banku Smart, czyli otworzyli konta przed 12 lutego 2015 roku. Ci wciąż dostają 3 proc. w skali roku przy saldzie rachunku do 100 tys. zł, 2,9 proc. gdy saldo jest wyższe ale nie przekracza 200 tys. zł, oraz 2,5 proc., gdy pieniędzy jest więcej.

Zmiany na niekorzyść klientów wprowadził również Plus Bank. Chodzi o lokaty z rocznym i dwuletnim okresem oszczędzania. Do niedawna można było uzyskać na nich 2,75 proc. w skali roku. Teraz odsetki wynoszą 2,7 proc. Bez zmian pozostało za to oprocentowanie lokat miesięcznych – 1,75 proc., kwartalnych – 2,5 proc., półrocznych – 2,65 proc. oraz trzyletnich – 2,9 proc. Minimalna kwota, jaką można włożyć na każdą z lokat to 1000 zł. Bank nie określa kwoty maksymalnej.

Natomiast PKO BP oferuje maksymalnie 2,5 proc. na depozycie miesięcznym. Na lokacie kwartalnej można zyskać 1,7 proc., półrocznej – 1,8 proc. a rocznej – 2 proc. Minimalna kwota depozytu to 1000 zł. Maksymalna jest tylko w odniesieniu do produktu 30-dniowego i wynosi 10 tys. zł.

2,5 proc. w skali roku można też zarobić w BZ WBK. Bank zrezygnował jednak z oferty lokat mobilnych z rocznym okresem oszczędzania. Pozostał już tylko depozyt czteromiesięczny. Minimalna kwota jaką trzeba dysponować, by go założyć, to 1000 zł. Maksymalna została określona na poziomie 20 tys. zł.

Przeczytaj także: Rośnie liczba transakcji przez aplikacje mobilne

Lokaty mobilne znajdują się również w ofercie Pekao. Ale oferowane tu odsetki nie powalają na kolana, zwłaszcza że od czasu publikacji ostatniego raportu Cashless na ten temat zostały jeszcze obniżone. I tak w przypadku lokaty miesięcznej bank płaci odsetki w wysokości 1 proc. dla oszczędności do 50 tys. zł. Przy lokacie wyższej, ale nie większej niż 100 tys. zł, bank płaci 1,1 proc. Przy jeszcze większych kwotach można zarobić 1,15 proc.

Dokładnie takie same warunki obowiązują dla lokat mobilnych z dwumiesięcznym okresem oszczędzania. I tu nastąpiła zmiana, bo wcześniej oprocentowanie było wyższe nawet o 0,25 pkt. proc. Pekao obniżył też oprocentowanie lokat kwartalnych (teraz wynosi od 1,05 proc. do 1,15 proc.), czteromiesięcznych – obecne stawki od 1,15 proc. do 1,35 proc. oraz półrocznych i rocznych – dziś proponuje od 1,2 proc. do 1,5 proc.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies