Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
EBC: W Europie wciąż dominuje gotówka. Pojawia się w trzech czwartych przeprowadzanych transakcji

Jednej z przyczyn silnej pozycji gotówki bank centralny upatruje w niewystarczającej dostępności płatności zbliżeniowych

Europejski Bank Centralny opublikował raport "The use of cash by households in the euro area", w którym ujawnia wyniki ankiety dotyczącej wykorzystania gotówki, kart i innych instrumentów płatniczych używanych przez konsumentów strefy euro w 2016 r. Zebrane dane pokazują, że w Europie wciąż dominuje gotówka. Z jej udziałem zrealizowano w 2016 r. 79 proc. transakcji. Pod względem wartości udział banknotów lub monet stanowił 54 proc. zrealizowanych przez konsumentów płatności.

Przeczytajcie także: Zapłacić kurierom kartą wciąż nie jest łatwo

Z ankiety wynika także, że mężczyźni częściej używają gotówki niż kobiety, a starsi więcej niż młodsi. Autorzy raportu szacują, że drugim co do popularności instrumentem płatniczym w strefie euro w ubiegłym roku były karty. Zostały użyte w 19-proc. transakcji a wartość tych płatności stanowiła 39 proc. analizowanych wydatków gospodarstw domowych.

Jeśli wziąć pod uwagę liczbę transakcji, to gotówka najczęściej była wykorzystywana w krajach południowej strefy euro, a także w Niemczech, Austrii i Słowenii – co najmniej w 80 proc. wszystkich transakcji. Najrzadziej płacono w ten sposób w Holandii, Estonii i Finlandii. Gotówką przeprowadzono tam od 45 do 54 proc. transakcji. Największy udział gotówki pod względem wartości transakcji stwierdzono w 2016 r. w Grecji, na Cyprze oraz na Macie – aż 70 proc., a najmniejszy w krajach Beneluksu, Estonii, Francji i Finlandii – poniżej 33 proc.

Przeczytajcie także: Sejm uchwalił ustawę o split payment

Ciekawe w raporcie EBC jest to, że kiedy zapytano konsumentów, jaką formę płatności preferują, większość z nich wskazała karty. Tę sprzeczność między preferowaną a używaną metodą płatności autorzy raportu wyjaśniają w taki sposób, że blisko dwie trzecie wymienionych transakcji opiewało na kwoty poniżej 15 euro, a wykorzystywane w takich okazjach płatności zbliżeniowe nadal nie są powszechnie dostępne w wielu krajach.

EBC sugeruje zatem, że udział gotówki w handlu i usługach może się znacznie zmniejszyć, jeśli na badanych rynkach pojawi się odpowiednia infrastruktura i bardziej dostępne będą zbliżeniowe rozwiązania płatnicze takie jak bezstykowe karty i mobilne płatności np. Android Pay i Apple Pay.

Raport sporządzono na podstawie badania przeprowadzonego w 2016 r. w krajach strefy euro. Ponad 65 tys. ankietowanych prowadziło dzienniki płatności, a ponad 28 tys. z nich wypełniło kwestionariusz, który był źródłem danych dla autorów dokumentu.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies