Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wasz bank padł ofiarą hakera? Oto jak możecie się bronić

Nawet jeżeli cyberprzestępcy zaatakowali instytucję, w której macie konto czy kartę i wykradli Wasze dane, nie jesteście bezbronni. Oto co możecie zrobić, by zabezpieczyć się przed skutkami działań hakerów

Ostatni atak na Plus Bank uświadomił wielu użytkownikom rachunków i kart bankowych, że nie wystarczy by sami zachowywali odpowiednią higienę w korzystaniu z sieci. Nawet jeżeli są ostrożni i tak nie są do końca bezpieczni, bo ofiarą cyberprzestępców może paść bank a wraz z nim i oni.

Przeczytaj także: Jeżeli uzywaliście usługi LastPass koniecznie zmieńcie hasło

W takiej sytuacji, niezależnie od zachowania instytucji, która padła ofiarą ataku, jej klienci na własną rękę mogą wykonać kilka czynności, które pozwolą im zabezpieczyć ich finanse przed działaniami przestępców. Oto najważniejsze i najprostsze do wykonania kroki, jakie w takiej sytuacji można przedsięwziąć.

Przeczytaj także: Nawrat: żaden bank nie jest odporny na atak hakerski

Podzieliłem je na dwie grupy. Pierwsza z nich zawiera zabiegi jakie trzeba wykonać bezwzględnie. Druga to operacje do przemyślenia i wykonania przez najbardziej zapobiegliwych.

Działania konieczne

Sprawdźcie numery rachunków odbiorców zdefiniowanych

Przestępcy mogli podmienić numery kont Waszych stałych odbiorców (takich jak na przykład dostawcy mediów) na numery rachunków zarządzanych przez siebie. W rezultacie płacąc czynsz czy rachunek za gaz przelejecie pieniądze na konta hakerów.

Sprawdźcie ostatnio wykonane transakcje

Mając dostęp do systemu bankowego przestępcy mogli wykonać z Waszych rachunków przelewy na mniejsze lub większe kwoty. Jeżeli dojdziecie do wniosku, że to nie Wy wykonaliście jakieś operacje, koniecznie złóżcie reklamację w banku, a następnie zgłoście sprawę na policji.

Zastrzeżcie wszystkie karty płatnicze

Zablokowanie kart bankowych ustrzeże Was przed ryzykiem wykonania przez przestępców transakcji na Wasze konto. Nawet jeżeli haker, który wykradł dane kart, nie zrobił z nich użytku w tej chwili, mógł je sprzedać i zostaną one wykorzystane wkrótce przez jego kolegów po fachu z Ameryki czy Azji.

Zmieńcie hasło do systemu transakcyjnego

W ten sposób będziecie mogli ustrzec się przed skutkami działań przestępców, gdyby ci zyskali dostęp do danych logowania w systemie bankowym.

Skorzystajcie z usługi monitorowania kredytów w BIK

Biuro Informacji Kredytowej oferuje usługę, dzięki której zawsze gdy ktoś na Wasze nazwisko złoży wniosek o kredyt, zostaniecie o tym poinformowani za pomocą poczty elektronicznej lub SMS-a. Usługa nie jest droga, a pozwoli Wam zareagować, gdyby przestępcy wykorzystując ukradzione z banku dane osobowe chcieli na Wasze nazwisko zaciągnąć kredyt w banku lub firmie pożyczkowej.

Działania, które powinniście rozważyć

Zastrzeżenie dowodu osobistego

Jeżeli przestępcy włamali się do systemu banku, mogli poznać Wasze dane osobowe. Nigdy nie wiadomo jak je mogą wykorzystać. Oczywiście alerty kredytowe BIK-u w znacznym stopniu redukują ryzyko, że ktoś zaciągnie bez Waszej wiedzy kredyt na Wasze konto. Jednak dopóki nie będziecie mieli nowego numeru dowodu – nigdy nie będziecie mieć 100- proc. pewności, że tak się nie stanie.

Zmiana konta i banku

To ekstremalne, ale skuteczne działanie. Oczywiście nie ustrzeże ono Was przed skutkami ataku, którego ofiarą może paść Wasz nowy bank. Jednak gdy przeniesiecie do innej instytucji swoje pieniądze, rachunki i karty, zabezpieczycie się przed skutkami działań przestępców, którym udało się złamać zabezpieczenia dotychczasowego dostawcy usług.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies