Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Grupa Lew zaoferuje konkurencję dla kont bankowych

Firma znana ostatnio z tego, że kupiła mPaya, chce zaoferować rachunek płatniczy, który będzie rywalizował z kontami osobistymi prowadzonymi przez banki

Grupa Lew to firma działająca u nas od lat. Jest właścicielem jednej z największych w Polsce sieci punktów przyjmujących wpłaty za domowe rachunki. Ale nie zamyka się na nowe działalności. Niedawno zainwestowała w spółkę mPay, prekursora płatności mobilnych na polskim rynku.

Przeczytaj także: W ciągu roku z polskiego rynku zniknęło prawie 300 placówek bankowych

Inwestycja w nowoczesną spółkę stała się impulsem do szukania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie płatności. I wydaje się, że jedno z nich firma właśnie znalazła. Z informacji przekazanych przez jej prezesa Andrzeja Basiaka wynika, że już za miesiąc Lew zaoferuje rachunek płatniczy.

Rachunek ten ma być bazą dla innych usług oferowanych przez firmę, a więc na przykład płatności mobilnych czy kart. Ma jednak także umożliwiać wykonywanie przelewów zewnętrznych. A to będzie, wydaje mi się, pierwszy przypadek, gdy niezależna firma rzuci rękawicę bankom, mającym dotąd monopol na oferowanie rachunków rozliczeniowych.

Zdaniem Andrzeja Basiaka rachunek płatniczy oferowany przez Grupę Lew będzie, w dobie wciąż rosnących prowizji za podstawowe usługi bankowe, prawdziwą alternatywą dla kont osobistych. Niestety, na razie nie będzie mógł być pełnoprawną konkurencją dla usług oferowanych przez banki.

Firmy działające w oparciu o zezwolenie na prowadzenie biznesu w ramach licencji krajowej instytucji płatniczej, jak Grupa Lew, nie mogą póki co nadawać rachunkom płatniczym numerów w standardzie IBAN, jak robią to banki.

Wkrótce może to się jednak zmienić, bo Ministerstwo Finansów pracuje nad ustawą, która ma umożliwić instytucjom płatniczym dostęp do numeracji IBAN. To jeden z elementów implementacji nowych regulacji europejskich do polskiego prawa. Więcej na ten temat piszę w dzisiejszym Dzienniku Gazecie Prawnej. Zapraszam do lektury.

Przeczytaj także: Alior zamknie 9 oddziałów Meirtum Banku

Kwestia implementacji dyrektywy europejskiej w zakresie podstawowych rachunków płatniczych będzie jednym z tematów warsztatów, pt. Rozwój rynku usług płatniczych, które w przyszłym tygodniu odbędą się w Warszawie. Link do strony wydarzenia znajduje się tutaj. Serwis cashless.pl jest patronem medialnym tego wydarzenia. Zapraszam do uczestnictwa.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies