Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W ciągu roku zniknęło prawie 300 placówek bankowych

Przy okazji banki zmniejszyły zatrudnienie o 1,5 tys. osób. A to nie koniec redukcji

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dziś dane na temat sektora bankowego w marcu. Wynika z nich, że banki kontynuują proces restrukturyzacji sieci. Na koniec I kw. posiadały łącznie 14989 oddziałów, przedstawicielstw i filii. Przed rokiem było ich 15267, czyli o 278 więcej.

Jednocześnie zmniejszyło się zatrudnienie w sektorze. W marcu w oddziałach i centralach banków pracowało 172035 osób. Rok wcześniej było ich o ponad 1,5 tys. więcej.

Przeczytaj także: Alior zamknie 9 oddziałów Meritum

Restrukturyzacja pozwala bankom utrzymać zysk, który w I kw. wyniósł ok. 4 mld zł, i był nawet wyższy niż przed rokiem. I to mimo spadku wyniku odsetkowego z 9,2 mld zł do 8,7 mld zł oraz prowizyjnego, z 3,4 mld zł do 3,3 mld zł.

Zmniejszenie liczby oddziałów jest oczywiście związane z dążeniem instytucji do obniżenia kosztów, ale także z toczącym się procesem konsolidacji branży. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma przejęciami, które w oczywisty sposób kończą się zamknięciami niektórych placówek i redukcją personelu. Mowa np. o Nordea Banku wchłoniętym przez PKO czy Meritum, kupionym przez Aliora.

Proces ten jest kontynuowany. W najbliższym czasie zwolnienia czekają np. pracowników BGŻ i BNP Paribas, które mają formalnie zakończyć fuzję w przyszłym roku.

Przeczytaj także: Klienci mBanku wolą korzystać ze smartfona

Na zmniejszenie sieci oddziałów niewątpliwie wpływ ma również tzw. mobilna rewolucja. Banki zgodnie donoszą o rosnącym zainteresowaniu klientów korzystaniem z dostępu do rachunku przez smartfony czy tablety. Skutkuje to spadkiem ruchu w placówkach i zmianą ich przeznaczenia – nie służą już obsłudze transakcji a przede wszystkim aktywnej sprzedaży produktów. Proces zmiany formuły oddziałów zapoczątkował Citi Handlowy, który zrezygnował z części placówek zlokalizowanych przy ulicach, a otwiera nowoczesne placówki smart w galeriach handlowych.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies