Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rozwiązał się worek z zezwoleniami dla instytucji płatniczych. Licencję od KNF otrzymała spółka Itran

To kolejna w ostatnim czasie firma, która uzyskała zezwolenie na działalność w charakterze krajowej instytucji płatniczej

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała dzisiaj o udzieleniu zgody na działalność w charakterze KIP-u spółce Itran. Firmy tej wcześniej nie znałem. Szybki research w internecie pozwolił tylko ustalić, że to zagraniczne przedsiębiorstwo działające także pod nazwą Global Transaction Services. Zgodnie z komunikatem KNF Itran będzie mógł przyjmować wpłaty gotówki oraz wypłacać pieniądze z rachunku płatniczego, wykonywać transakcje płatnicze w tym przelewy i zlecenia stałe na rachunki prowadzone przez inne instytucje płatnicze czy banki oraz wydawać instrumenty płatnicze takie jak np. karty.

Przeczytajcie także: Chmury nad chmurą obliczeniową

Trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie udzielanych przez KNF zezwoleń na prowadzenie działalności w charakterze KIP-u jest sporo. Nie tak dawno licencję otrzymały m.in. firmy: Fritz Group (sieć automatycznych kantorów wymiany walut), Fenige (przelewy z karty na kartę), SkyCash (płatności zdalne m.in. za bilety i parkingi), Aplitt (operator m.in. bankomatów i terminali płatniczych) czy mPay – jeden z konkurentów SkyCash.

Przeczytajcie także: Piaskownicy regulacyjnej na razie nie będzie

Wygląda na to, że obecny nadzór poprzez przyspieszenie procesów w zakresie licencjonowania fintechów stara się zmienić wizerunek nieczułego na potrzeby firm z obszaru innowacji finansowych. Przypomnę, że w przeszłości niektóre instytucje latami ubiegały się o licencje KIP-u. mPay i SkyCash to tylko niektóre z takich podmiotów. Warto w tym miejscu wspomnieć też o raporcie zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu przez KNF, w którym nadzór deklaruje wsparcie dla fintechów. Niestety, odłożono na półkę inicjatywę, która mogłaby im bardzo pomóc, a więc utworzenie piaskownicy regulacyjnej. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies