Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rozwiązał się worek z zezwoleniami dla instytucji płatniczych. Licencję od KNF otrzymała spółka Itran

To kolejna w ostatnim czasie firma, która uzyskała zezwolenie na działalność w charakterze krajowej instytucji płatniczej

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała dzisiaj o udzieleniu zgody na działalność w charakterze KIP-u spółce Itran. Firmy tej wcześniej nie znałem. Szybki research w internecie pozwolił tylko ustalić, że to zagraniczne przedsiębiorstwo działające także pod nazwą Global Transaction Services. Zgodnie z komunikatem KNF Itran będzie mógł przyjmować wpłaty gotówki oraz wypłacać pieniądze z rachunku płatniczego, wykonywać transakcje płatnicze w tym przelewy i zlecenia stałe na rachunki prowadzone przez inne instytucje płatnicze czy banki oraz wydawać instrumenty płatnicze takie jak np. karty.

Przeczytajcie także: Chmury nad chmurą obliczeniową

Trudno nie zauważyć, że w ostatnim czasie udzielanych przez KNF zezwoleń na prowadzenie działalności w charakterze KIP-u jest sporo. Nie tak dawno licencję otrzymały m.in. firmy: Fritz Group (sieć automatycznych kantorów wymiany walut), Fenige (przelewy z karty na kartę), SkyCash (płatności zdalne m.in. za bilety i parkingi), Aplitt (operator m.in. bankomatów i terminali płatniczych) czy mPay – jeden z konkurentów SkyCash.

Przeczytajcie także: Piaskownicy regulacyjnej na razie nie będzie

Wygląda na to, że obecny nadzór poprzez przyspieszenie procesów w zakresie licencjonowania fintechów stara się zmienić wizerunek nieczułego na potrzeby firm z obszaru innowacji finansowych. Przypomnę, że w przeszłości niektóre instytucje latami ubiegały się o licencje KIP-u. mPay i SkyCash to tylko niektóre z takich podmiotów. Warto w tym miejscu wspomnieć też o raporcie zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu przez KNF, w którym nadzór deklaruje wsparcie dla fintechów. Niestety, odłożono na półkę inicjatywę, która mogłaby im bardzo pomóc, a więc utworzenie piaskownicy regulacyjnej. Więcej na ten temat tutaj.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies