Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest projekt ustawy zmieniający preferowaną formę wypłaty wynagrodzeń. Gotówkę zastąpi przelew

Ustawa, nad którą pracuje rząd, ma wejść w życie 1 stycznia 2019 roku

Większość osób pracujących w Polsce już dziś dostaje pensje na swoje rachunki bankowe. Mimo to w obowiązujących przepisach to gotówka jest formą preferowaną dla wypłaty wynagrodzeń, a dopiero na wyraźne życzenie zatrudnionego wyrażone na piśmie zakład pracy może zacząć przelewać mu pieniądze na konto osobiste. Teraz ma to się zmienić.

Przeczytajcie także: Warszawie można już płacić pay by linkami

Jak podała dzisiaj Polska Agencja Prasowa, 1 stycznia 2019 r. ma wejść w życie projektowana przez rząd ustawa nowelizująca m.in. Kodeks pracy. Wedle projektu preferowaną formą wypłaty pensji ma stać się przelew, a dopiero na życzenie pracownika zakład pracy mógłby wypłacać mu wynagrodzenie w gotówce. W ocenie rządu zmiana ta ma się przyczynić do ograniczenia szarej strefy, poprawy sytuacji konkurencyjnej uczciwych podmiotów i zwiększenia dochodów budżetu państwa.

Projekt ustawy, o którym mowa, ma także umożliwić pracodawcom prowadzenie i przechowywanie dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy w postaci elektronicznej. Zobowiązuje też pracodawców do przekazywania na bieżąco do ZUS comiesięcznych imiennych raportów o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach pracownikom i zleceniobiorcom. Ma to ułatwić wyliczenie świadczenia emerytalnego albo rentowego.

Przeczytajcie także: Pocztowy wchodzi do systemu Express Elixir

O konieczności zmiany przepisu o preferowanej formie wypłaty wynagrodzeń mówiło się od lat. Dotychczas nigdy to się jednak nie udało, choć szczerze mówiąc nie wiem dlaczego. Być może władze bały się oporu pracodawców, którzy mogą dowodzić, że taka zmiana to ingerencja w swobodę działalności gospodarczej. W każdym razie wygląda na to, że tym razem przepisy dotyczące tej kwestii nareszcie zostaną znowelizowane.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies