Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowość dla klientów Pocztowego. Bank wchodzi do systemu Express Elixir

To już drugi bank, który w mijającym miesiącu ogłosił wejście do systemu przelewów ekspresowych prowadzonego przez KIR

Bank Pocztowy przesłał przed chwilą do swoich klientów komunikat, z którego wynika, że rozszerza ofertę usług związanych z przelewami ekspresowymi. Od 1 grudnia jego klienci będą mogli zlecać takie transakcje nie tylko, tak jak dotychczas, za pośrednictwem oferowanego przez firmę Blue Media systemu Blue Cash, ale także z wykorzystaniem oferowanego przez KIR systemu Express Elixir.

Przeczytajcie także: Rekordowy wrzesień dla systemu Express Elixir

Inne warunki oferty mają się nie zmienić, co znaczy, że nadal będą obowiązywać limity kwotowe wynoszące 1 zł – 20 tys. zł oraz prowizja w wysokości 5 zł. Zakładam, że z nowej oferty korzystać będą mogli także klienci EnveloBanku, co przedstawiciele instytucji zapowiadali kilka tygodni temu prezentując projekt przed jego wdrożeniem. Próbuję to potwierdzić w biurze prasowym Pocztowego. Gdy się tylko to uda, zaktualizuję ten tekst.

Przeczytajcie także: PKO wchodzi do systemu Express Elixir

Natomiast Pocztowy to już drugi w ostatnim czasie bank, który ogłasza wejście do systemu Express Elixir. Kilka dni temu o pełnym wdrożeniu przelewów ekspresowych KIR-u do swojego systemu dla klientów indywidualnych poinformował PKO BP. Jeszcze wcześniej, bo wiosną, do Express Elixir wszedł Narodowy Bank Polski. Dzięki rosnącemu zasięgowi zwiększa się także transakcyjność systemu. We wrześniu za jego pośrednictwem wykonano rekordowe 402 tys. przelewów o wartości ok. 1,45 mld zł, co również było wynikiem najlepszym w historii.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies