Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sektorowe rozwiązanie problemu trwałego nośnika: ZBP wysyła do banków ankietę z czterema opcjami do wyboru

Wiele wskazuje na to, że związek chce, aby system przesyłania dokumentów oprzeć o blockchain. Przy tym rolę partnera w tym przedsięwzięciu zamierza powierzyć KIR lub Biuru Informacji Kredytowej

Wielu czytelników Cashless zapewne dobrze wie, na czym polega problem banków z tzw. trwałym nośnikiem. Niezorientowanym przypomnę tylko, że zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów banki nie mogą wysyłać do klientów takich dokumentów, jak cenniki czy regulaminy, za pośrednictwem poczty w serwisie transakcyjnym. To dlatego, że bank mógłby je w każdej chwili bez wiedzy klienta zamienić na nowe. Ponadto klienci traciliby dostęp do tych dokumentów po rozwiązaniu umowy o prowadzenie rachunku. Trwałym nośnikiem wg UOKiK-u jest np. tradycyjny list, ale to rozwiązanie archaiczne i dla instytucji finansowych drogie. Trzeba więc stworzyć coś zupełnie nowego i cyfrowego.

Od kilku miesięcy nad nowym sposobem przesyłania dokumentów pracuje Związek Banków Polskich. Trochę mu się śpieszy, gdyż UOKiK kończy postępowania prowadzone przeciwko kilkunastu bankom właśnie w sprawie trwałego nośnika. Grożą im kary i dodatkowe koszty, np. jeśli zostaną zmuszone do zwrotu prowizji pobranych od kart czy rachunków według cenników ogłoszonych na nieprawidłowych nośnikach. Wydatki z tego tytułu dla całego sektora mogą wynieść nawet kilkaset milionów złotych. Jak powiedziano mi w biurze prasowym UOKiK-u, finału części z tych postępowań można spodziewać się już w tym roku a pozostałych na początku przyszłego.

Przeczytajcie także: Banki mogą nieco dłużej pracować nad trwałym nośnikiem

O pracach ZBP nad trwałym nośnikiem pisałem ostatnio kilka razy. Latem prezes związku, Krzysztof Pietraszkiewicz powiedział podczas jednej z konferencji prasowych, że ZBP skłania się do tego, aby wypracować sektorowe rozwiązanie w tym zakresie i żeby oprzeć je o technologię blockchain. W tym wypadku rozważana miała być współpraca z takimi firmami jak np. Billon, Coinfirm czy IBM. Koncepcją konkurencyjną miało być stworzenie systemu opartego o tzw. masową pamięć obiektową (w skrócie z angielskiego WORM), oferowaną między innymi przez Hitachi.

Jak dowiaduję się nieoficjalnie, kilka tygodni temu ZBP rozesłał do banków spółdzielczych i komercyjnych ankietę, w której pytał, na jakie rozwiązanie postawić. Instytucje miały głosować na sześć różnych koncepcji. W większości z nich zakładano wykorzystanie technologii blockchain a w jednej rozwiązania określanego skrótem WORM. Wśród banków prywatnych najwięcej głosów zdobyła jedna z koncepcji przygotowania trwałego nośnika z wykorzystaniem blockchain i zakładająca przechowywanie dokumentów poza bankiem u tzw. zaufanej trzeciej strony, którą mógłby być KIR lub BIK. Na drugim miejscu znalazło się rozwiązanie wykorzystujące WORM.

Przeczytajcie także: PayU romansuje z Alibabą

Wygląda jednak na to, że ZBP postanowił głosowanie powtórzyć. W miniony piątek do banków miała zostać wysłana kolejna ankieta, w której bankowcy będą wybierać między czterema różnymi rozwiązaniami zakładającymi wykorzystanie blockchain i współpracę z Billonem lub IBM oraz ze spółkami infrastrukturalnymi, takimi jak KIR i BIK. Nie wiem, dlaczego zabrakło rozwiązania z WORM w roli głównej, ale może to oznaczać, że ZBP ostatecznie zrezygnował z budowy sektorowego systemu z wykorzystaniem pamięci masowej.

Co ciekawe jednak jak dotąd UOKiK nie wypowiedział się co do tego, czy trwały nośnik oparty o blockchain będzie zgodny z jego wytycznymi. W biurze prasowym UOKiK-u powiedziano mi, że urząd zajmie w tej sprawie stanowisko, gdy banki przedstawią konkretne rozwiązanie. Pozytywnie o blockchainie w trwałym nośniku wypowiedziała się Komisja Nadzoru Finansowego, ale ta nie ma tu decydującego zdania. Natomiast z moich nieoficjalnych informacji wynika, że w kwietniu tego roku UOKiK potwierdził, iż rozwiązanie wykorzystujące WORM można uznać za trwały nośnik informacji. Z tego co mi wiadomo, nie wszystkie banki chcą więc czekać na rozwiązanie sektorowe i prowadzą prace nad własnymi systemami do przesyłania dokumentów klientom wg zasad uznanych przez UOKiK za zgodne z prawem.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies