Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
To już chyba koniec przeszkód na drodze do terminali w radiowozach. Policja podpisała porozumienie z resortem rozwoju

Dokument, na podstawie którego Policja przystąpiła do programu rozwoju sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w administracji publicznej, podpisano 2 października

Z informacji przekazanej przez Mariusza Ciarkę, rzecznika prasowego KGP, wynika, że przedwczoraj doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rozwoju a Policją o przystąpieniu tej drugiej do programu tzw. terminalizacji administracji publicznej. – Teraz uzgadniane będą szczegółowe warunki współpracy. Po zawarciu stosownych umów, dostarczeniu terminali, przeszkoleniu policjantów oraz dostosowaniu organów skarbowych do tej formy rozliczeń, rozpocznie się faktyczna realizacja programu i płatności mandatów będą mogły być dokonywane przy użyciu terminali – tłumaczy Mariusz Ciarka.

Przeczytajcie także: Kartą już można płacić także za pobrania na Poczcie

Niestety, wciąż nie padają konkretne terminy, w których POS-y pojawią się w radiowozach. Rzecznik KGP twierdzi, że realizacja programu jest przewidziana do 31 marca 2020 roku. Zakładam jednak, że pierwsze terminale pojawią się w rękach policjantów w perspektywie kilku tygodni – maksymalnie miesięcy. W początkowej fazie wdrożenia programu ma ich być 2 tys., co zdaniem specjalistów powinno wystarczyć do wyposażenia wszystkich radiowozów jednocześnie wykorzystywanych przez Policję do patroli.

Jak pewnie już wiecie, co do zasady program terminalizacji zakłada, że zarówno dla jednostek administracji publicznej (do której terminale dostarcza First Data Polcard) jak i dla Policji (którą w urządzenia wyposaży eService), instalacja POS-ów oraz obsługa przyjmowanych za ich pośrednictwem płatności będzie bezpłatna. Dodatkowych prowizji nie będą też ponosić kierowcy opłacający za ich pomocą mandaty – koszty ma pokrywać powołana przez KIR fundacja Cyberium. Dotychczas nie udawało mi się jednak potwierdzić, że policyjne terminale z całą pewnością będą bezkosztowe dla obywateli. Zwłaszcza, że w zmienianym ostatnio Kodeksie wykroczeń zawarto przepis, iż koszty transakcji bezgotókowych pokrywa płacący za mandat.

Przeczytajcie także: Obsługa terminala kosztuje średnio 0,74 proc.

Na szczęście wszelkie wątpliwości rozwiewa dziś rzecznik KGP. – Podstawową zasadą programu jest brak opłat dla uczestniczących jednostek za wykorzystywanie terminali POS oraz opłat za transakcje dokonane przy ich użyciu. Również płatnicy za dokonanie i rozliczenie transakcji w ramach programu, co do zasady, nie będą ponosić opłat – deklaruje Mariusz Ciarka.

Fot. Wikipedia/Cezary P

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies