Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czekacie na możliwość płatności kartą za ogórki na straganie? W tym przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie już nie musicie

Właścicielka kramu z rozpoczęcia akceptacji kart uczyniła czynnik wyróżniający ją na tle konkurencji

Jednym z ostatnich miejsc, do którego wciąż muszę zabierać gotówkę, jest uliczny stragan z warzywami. Chcąc zapłacić 5 czy 10 zł za kartofle, pomidory czy ogórki, muszę odwiedzać pobliski bankomat i wyciągać najczęściej banknot 50-złotowy. Po zakupie warzyw reszta pieniędzy trafia do portfela, z którego (sam nie wiem jak to się dzieje) zaraz znika przez co za kilka dni całą operację muszę powtarzać. Ale z tym już koniec.

Przeczytajcie także: Terminale w radiowozach coraz bliżej

Poniższą fotografię wykonała przed chwilą moja szanowna małżonka na bazarku przy ulicy Wałbrzyskiej w Warszawie. Jak widzicie właścicielka jednego ze straganów umożliwia już swoim klientom dokonywanie płatności za warzywa kartą. Co więcej czyni z tego element wyróżniający stragan wśród konkurencji. O akceptacji kart informuje przechodniów za pośrednictwem dużego bannera. Korzysta z przenośnego terminala zbliżeniowego, obsługiwanego przez Pekao.


Informacje o objęciu siecią akceptacji kart kolejnych obszarów życia dotąd zarezerwowanych wyłącznie dla gotówki niezmiernie mnie cieszą. Oznaczają w praktyce zrównanie w prawach użytkowników instrumentów bezgotówkowych z osobami preferującymi banknoty czy monety. W ostatnim czasie, m.in. dzięki spostrzegawczości czytelników, mogłem już pokazać Wam przyjmujące płatności kartami toalety publiczne, kantory, czy kościoły. Po wprowadzeniu terminala do pierwszego znanego mi ulicznego straganu z warzywami czekam, aż stanie się to praktyką powszechną a nie rzadkim wyjątkiem.

Przeczytajcie także: Nowa promocja w Banku Pocztowym

Tymczasem z najnowszych statystyk Narodowego Banku Polskiego wynika, że na polskim rynku funkcjonuje już ponad 563 tys. terminali płatniczych. W najbliższym czasie liczba ta może się podwoić. Wszystko za sprawą programu wsparcia rozwoju sieci akceptacji kart prowadzonego przez fundację Polska Bezgotówkowa. Jej prezes Mieczysław Groszek zadeklarował w wywiadzie dla Cashless, że pierwszy terminal finansowany z programu zostanie zainstalowany jeszcze w tym roku.

A jeżeli i Wy zauważycie możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w miejscu, w którym zazwyczaj płaci się tylko gotówką, dajcie znać w komentarzu pod tekstem lub mejlem na adres kontakt@cashless.pl. Dzięki.

KATEGORIA
FELIETONY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI:

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies