Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Idą zmiany na rynku terminali. Mastercard startuje z testami akceptacji kart bezpośrednio na smartfonach

Polska będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym testowane będzie rozwiązanie o nazwie Soft POS. I to jeszcze w tym roku

Na pierwszy rzut oka ta informacja może wydać Wam się błaha, ale osobiście uważam, że opisane niżej rozwiązanie może być początkiem ważnych zmian na rynku akceptacji płatności bezgotówkowych. Może oznaczać koniec urządzeń zwanych dziś mPOS-ami i będzie mieć duży wpływ na rynek tradycyjnych terminali płatniczych.

Jak wynika z opublikowanego dziś w nocy biuletynu Mastercarda kierowanego między innymi do agentów rozliczeniowych prowadzących działalność w Polsce, organizacja rozpoczyna program pilotażowy urządzenia zwanego Soft POS-em. Pozwala ono na przyjmowanie płatności zbliżeniowych wykonywanych kartą lub telefonem bezpośrednio na innym smartfonie. Przy tym autoryzacja płatności dla kwoty wymagającej podania PIN-u może odbywać się na urządzeniu przyjmującym płatność.

Przeczytajcie także: NBP wszedł do systemu Express Elixir

Wydaje mi się, że to pierwszy przypadek, gdy organizacja płatnicza wprost zezwala na testowanie takiego rozwiązania dużej grupie agentów rozliczeniowych. W przeszłości w różnych krajach było parę prób z akceptacją płatności na smartfonach, ale projekty te nie osiągnęły zdaje się fazy komercyjnej. Barierą był właśnie fakt, że organizacje płatnicze nie zgadzały się na autoryzację transakcji PIN-em on glass, czyli na ekranie smartfona akceptującego płatność. A to warunek, by nie tylko płatności telefonem na urządzeniu mobilnym akceptanta były możliwe (w tym wypadku PIN można podać na własnym urządzeniu).

Doniosłość dzisiejszego wydarzenia podkreśla jeszcze fakt, że Polska będzie jednym z pierwszych krajów na świecie, w którym nowe rozwiązanie będzie testowane. Z biuletynu Mastercarda można się dowiedzieć, że organizacja ogłasza właśnie nabór do programu pilotażowego urządzenia zwanego Soft POS.

Przeczytajcie także: Ten bank wprowadził opłatę za dostęp do konta przez internet

Soft POS to urządzenie mobilne, np. smartfon, który będzie mógł jednocześnie pełnić funkcję terminala płatniczego, dzięki zainstalowanej w nim odpowiedniej aplikacji. W ramach pilotażu Mastercard ma stworzyć środowisko testowe dla tych wszystkich dostawców technologii oraz agentów rozliczeniowych, którzy będą zainteresowani wprowadzeniem na rynek tego typu urządzeń.

Smartfony, które wezmą udział w pilocie, będą musiały spełnić określone warunki. Będą więc musiały posiadać przede wszystkim tzw. bezpieczny element do przechowywania danych wrażliwych. Wynika z tego zatem, że przynajmniej początkowo Soft POS-em nie będzie mógł być dowolny smartfon. Jeśli określone warunki zostaną spełnione, każdy zgłaszający się podmiot otrzyma możliwość przeprowadzenia pilotażu z wykorzystaniem nawet tysiąca urządzeń.

W dzisiejszym biuletynie Mastercard określił ramy samego środowiska testowego oraz warunki związane z bezpieczeństwem urządzeń. Jednak na potrzeby pilotażu są one elastyczne w porównaniu ze standardowymi regulacjami organizacji, spełniając w pewnym sensie funkcję tzw. "piaskownicy". Do pilota zgłaszać mogą się zarówno firmy technologiczne, jak i agenci rozliczeniowi z propozycją konkretnych modeli urządzeń mobilnych. Program pilotażowy ma być realizowany na polskim rynku od kwietnia 2017 r. do czerwca przyszłego roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies