Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
CERT alarmuje: rośnie liczba ataków phishingowych

Dane rządowego zespołu potwierdzają wzrost aktywności cyberprzestępców

CERT, działający przy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zespół ds. reagowania na incydenty komputerowe w administracji publicznej ogłosił właśnie, że rok 2014 r. był okresem wzmożonych kampanii phishingowych.

W ramach wszystkich incydentów, które CERT klasyfikuje w grupie „inżynieria społeczna”, eksperci zidentyfikowali 119 różnego rodzaju akcji hakerskich. To wzrost o 350 proc. w porównaniu z rokiem 2013. 24 z tych zdarzeń zaliczono do kampanii phishingowych, prowadzonych na szeroką skalę i wymierzonych także w administrację publiczną.

Liczba ataków typu "inżynieria społeczna" w 2014 r. | Create infographics

Mianem phishingu określa się wszystkie przestępstwa internetowe, w których ktoś usiłuje przekonać internautów do podania wrażliwych danych np. loginów i haseł do kont bankowych on line.

Przeczytaj także: Rośnie liczba kradzieży pieniędzy z bankomatów

Jak czytamy w raporcie CERT kampanie phishingowe w 2014 r. miały na celu wyłudzenie danych wrażliwych za pośrednictwem wiadomości e-mail lub spreparowanych stron internetowych. Wykorzystywano przy tym wizerunek znanych marek sklepów, firm kurierskich, serwisów aukcyjnych, banków czy operatorów telekomunikacyjnych.

CERT zauważa, że nasilenie kampanii phishingowych nastąpiło w czerwcu i w lipcu 2014 r. W pierwszej połowie roku przeważały wiadomości próbujące nakłonić użytkowników do ujawnienia informacji wrażliwych za pośrednictwem e-maili lub specjalnie spreparowanych witryn internetowych. Natomiast w drugiej połowie rozsyłano głownie e-maile zawierające załączniki ze złośliwym oprogramowaniem.

Przeczytaj także: Oszustw kartami rekordowo dużo

Warto przypomnieć, że 13 kwietnia 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego ostrzegła instytucje finansowe o możliwości zmasowanych ataków hakerskich. Dwa dni później zaatakowano nie banki, ale ich klientów. Akcja dotknęła m.in. osoby posiadające konta w mBank, BZ WBK, Alior Bank i PKO BP. O ataku jako pierwszy informował cashless.pl.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KNF, PHISHING, CERT

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies