Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Oszustw kartami rekordowo dużo

Specjaliści uspokajają, że dynamiczny wzrost liczby fraudów to efekt upowszechnienia kart płatniczych w Polsce

Z danych Narodowego Banku Polskiego, zawartych w raporcie na temat oceny funkcjonowania systemu płatniczego w Polsce, wynika że w II poł. ubiegłego roku doszło w naszym kraju do 40461 oszustw z wykorzystaniem kart płatniczych. To wzrost w stosunku do pierwszego półrocza o ok. 11 proc. i najgorszy wynik w historii tych badań prowadzonych przez bank centralny.

Przeczytaj także: Zrezygnowali z plastiku i wydają karty na papierze

Najwięcej operacji oszukańczych dokonano w kategorii, do której banki zaliczają transakcje internetowe. Ich udział w ogólnej liczbie wyniósł niemal 42 proc. i wzrósł w stosunku do I poł. 2014 roku o ponad 6 pkt. procentowych. Drugą kategorią pod względem liczby fraudów były transakcje wykonane kartami skradzionymi, a ich udział wyniósł 29,6 proc.

Kartami sfałszowanymi dokonano ponad 18 proc. fraudów. Reszta to kradzieże przy pomocy kart niedoręczonych, zgubionych oraz uzyskanych na podstawie sfałszowanych danych.

Przeczytaj także: To może być początek powrotu na rynek polskiej karty płatniczej

NBP donosi również, iż wartość oszustw kartami w II poł. ub. roku wyniosła 14,6 mln zł, co oznacza wzrost w stosunku do pierwszej połowy 2014 r. o niecałe 5 proc. Mimo dużej dynamiki liczba fraudów utrzymuje się na dość niskim poziomie. Pod względem wartości stanowią one jedynie 0,006 proc. całego obrotu dokonanego kartami płatniczymi.

Specjaliści uspokajają, że dynamiczny wzrost liczby i wartości fraudów kartowych to efekt jeszcze szybszego wzrostu popularności kart płatniczych w Polsce. Ale podkreślają, że nasilenie pewnych zjawisk jest zauważalne.

Mają na myśli przede wszystkim wzrost skimmingu, czyli kopiowania danych kart przez przestępców np. w bankomatach, oraz fraudów w internecie. Tym bardziej ważne jest więc, by korzystając z kart zachować rozwagę, np. aktywnie zarządzać przypisanymi do nich limitami transakcyjnymi.

Więcej na ten temat piszę w dzisiejszym wydaniu Dziennika Gazety Prawnej. Zapraszam.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies