Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR ma zgodę na System Płatności Kartowych

Dzięki niemu Krajowa Izba Rozliczeniowa będzie mogła rozliczać transakcje kartami na polskim rynku. Może to być wstęp do wprowadzenia krajowej karty płatniczej

Zgodę na prowadzenie SPK wydał Narodowy Bank Polski. System będzie pozwalał na rozliczanie transakcji dokonanych tylko przy pomocy kart wydanych przez banki działające w Polsce.

Przeczytaj także: Plus ułatwia zastrzeganie kart płatniczych

Przetworzy płatności realizowane w punktach usługowo-handlowych, bankomatach oraz innych urządzeniach zlokalizowanych w kraju i obsługiwanych przez operatorów działających na rynku lokalnym.

KIR informuje, że na obecnym etapie nie tworzy schematu krajowej karty płatniczej, a jedynie zapewnia lokalną obsługę w zakresie rozliczeń transakcji dokonanych z użyciem kart Visa i MasterCard.

Przeczytaj także: Mamy ponad 25 mln kart zbliżeniowych

Z moich informacji wynika jednak, że nie wykluczone iż w przyszłości pojawią się plany powrotu do karty krajowej. Jednym z jej orędowników jest np. Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.

Zgoda na prowadzenie SPK wydana przez NBP umożliwia podpisanie umów z pierwszymi uczestnikami systemu oraz uruchomienie procesów wdrożeniowych.

– Dotychczas podpisanych zostało kilka listów intencyjnych, zarówno z bankami jak i agentami rozliczeniowymi, zainteresowanymi korzystaniem z SPK. Nowy system będzie gotowy do produkcyjnego wdrożenia pierwszych uczestników w drugiej połowie roku, po zakończeniu procesów certyfikacyjnych wymaganych przez organizacje kartowe – zapowiada Dariusz Marcjasz, wiceprezes KIR.

Obecnie większość transakcji kartami na polskim rynku jest przeprowadzanych poprzez systemy MasterCarda i Visy, za co te pobierają opłaty procesingowe. W dobie niskich stawek od transakcji bezgotówkowych (tzw. interchange), banki szukają oszczędności. SPK może być jednym z pomysłów na optymalizację kosztów.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KIR, KARTY, SPK

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies