Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Uważaj, gdy logujesz się na konto. KNF ostrzega...

Polski nadzór spodziewa się ataków na działające u nas banki

Komisja Nadzoru Finansowego drugi raz w historii ostrzegła instytucje finansowe przed atakami hakerów. Informacje o planowanych działaniach pochodzą od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Zagrożenie musi być poważne, skoro skłoniło nadzór do wystosowania oficjalnego komunikatu.

Przeczytaj także: Oszustw kartami rekordowo dużo

KNF ostrzega przed atakami DDoS oraz przed podmianą stron WWW z serwisami bankowości internetowej. Polega to na tym, że przestępcy najpierw zwiększają znacznie ruch na takiej stronie, generując bardzo dużą liczbę wyświetleń bądź zapytań. W rezultacie przeciążony serwer przestaje odpowiadać.

Na to właśnie czekają hakerzy. Klient, który próbuje się w tym czasie zalogować na swoje konto, nie może tego zrobić. Wówczas cyberprzestępcy rozsyłają masowo spam, w którym informują na przykład, że konto zostało zablokowane. Aby je ponownie aktywować polecają zalogować się na stronie, do której link znajduje się w e-mailu. Jeżeli ktoś się na to nabierze, przekaże dane logowania cyberprzestępcom i może stracić kontrolę nad swoim rachunkiem.

Przeczytaj także: Skradziono dane Polaków korzystających z Kredito24

Tymczasem zaatakowany serwer bankowy wyłącza się automatycznie. W trakcie procedury włączenia jest przez kilka sekund bezbronny, ponieważ systemy zabezpieczeń uruchamiane są stopniowo. Dzięki temu hakerzy mogą zainstalować tam wirusa, który wykradnie z systemów bankowych dowolne informacje. Najnowsze złośliwe oprogramowanie potrafi pozyskiwać dane przez kilka miesięcy będąc niewykrywalne. Kiedy zostanie dostrzeżone zaciera ślady swojej działalności.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KNF, ATAK, WIRUS, HAKER, DDOS

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies