Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Polacy zamknęli kilkaset tysięcy kont bankowych

Liczba ROR-ów spadła po raz pierwszy od 2009 roku

Tak wynika z dokumentu pt. „Ocena funkcjonowania polskiego systemu płatniczego w II poł. 2014 roku”. To cykliczne opracowanie przygotowywane przez Narodowy Bank Polski.

Liczba ROR-ów spadła z 38,7 mln na koniec czerwca ub. roku do 38,5 mln na koniec grudnia. Oznacza to, że w II poł. ubiegłego roku klienci zamknęli więcej niż 200 tys. rachunków. Banki cały czas prowadzą bowiem akwizycję i otwierają nowe konta. Gdyby nie to, saldo byłoby jeszcze gorsze.

Przeczytaj także: Badanie NBP: karty drożeją, ale nieznacznie

Dokument NBP nie wskazuje, z czego wynika zmniejszenie liczby rachunków. Wiadomo natomiast, że jest to pierwszy taki przypadek od 2009 roku. Ale już od kilku lat dynamika przyrostu ROR-ów zmniejsza się. Jeszcze w 2010 roku banki zwiększyły bazę prowadzonych kont o 3,7 mln. W 2013 r. wzrosła ona już tylko o 1,1 mln kont.

Zjawisko to może mieć kilka źródeł. Być może banki w dobie poszukiwania oszczędności kosztowych czyszczą bazy z nieaktywnych rachunków. Być może też wzrost cen usług bankowych powoduje, że klienci zamykają część swoich kont, a całość finansów koncentrują na głównym rachunku w jednym banku.

Przeczytaj także: Raiffeisen Polbank proponuje bezpłatne konto z wysokim oprocentowaniem oszczędności

Za tym drugim wyjaśnieniem przemawiać może fakt, że transakcyjność na rachunkach nie spada a wręcz przeciwnie – intensywnie rośnie. Według raportu NBP, w II poł. ub. roku wskaźnik transakcji bezgotówkowych na jednym rachunku (do których zalicza się np. przelewy czy płatności kartami) wzrósł aż o 15 proc., do poziomu 53,6 transakcji, z 46,6 transakcji w okresie od stycznia do czerwca.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ
TAGI: KONTA, ROR, OPŁATY

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies