Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Duży wzrost liczby użytkowników HCE. Z technologii tej korzysta już ponad 230 tys. klientów banków z Polski

Na wzrost popularności nowej usługi znaczący wpływ miało wprowadzenie jej do oferty w końcówce ubiegłego roku przez kilka dużych banków

Ze zbliżeniowych płatności mobilnych w technologii HCE korzystać już mogą klienci 11 instytucji z Polski. W minionym kwartale usługa znalazła się w ofercie kilku kolejnych banków. Mam na myśli Millennium, które uzupełniło o HCE swoją aplikację mobilną, Raiffeisen Polbank, który wdrożył aplikację portfelową do płatności mobilnych, a także Alior. Ten ostatni udostępnił HCE użytkownikom apki HAIZ. Ponadto użytkownicy kart Aliora, BZ WBK i T-Mobile Usług Bankowych mogą je podpiąć do aplikacji Android Pay, która również korzysta z technologii HCE.

Przeczytajcie także: Duże zmiany wśród banków na Twitterze

I właśnie klienci banków, które dopiero co wdrożyły płatności HCE, stoją w dużej mierze za mocnym wzrostem popularności tej innowacji w IV kwartale ubiegłego roku. Z danych udostępnionych mi przez banki wynika, że w Millennium na koniec grudnia z HCE korzystało już 17,2 tys. klientów a w Raiffeisen Polbanku – prawie 2,4 tys. Alior oraz TMUB miały łącznie 9420 użytkowników HCE, z czego większość to osoby korzystające z Android Pay.

Użytkownicy HCE w tys.

Bank I kw.
II kw.
III kw. IV kw.

PKO BP

66 64 67,5 70
Pekao 36
44,2
52,8
62,1
BZ WBK 18* 36 41,2 55,1
Millennium 0 0 0 17,2
Euro Bank 4,3 5,6 7,8 10,0
Alior/TMUB 0 0 0 9,4
Getin 1** 5 6 7,2
R. Polbank 0 0 0 2,4
BPS b.d. b.d. b.d. 0,5
SGB b.d. b.d. b.d. 0,3
Razem 125,3 154,8 175,3 234,2

*dane z grudnia 2015 r. Bank nie podał informacji o liczbie użytkowników HCE w marcu 2016 r. **szacunek Cashless na podstawie liczby pobrań aplikacji Getin Wallet

Liderem pod względem liczby użytkowników HCE pozostaje PKO BP. Bank podaje, że na koniec ub. roku miał ich dokładnie 70 tys. Na drugim miejscu znajduje się Pekao, który w grudniu miał 62071 klientów płacących zbliżeniowo smartfonami a na trzecim BZ WBK. W przypadku tej instytucji większość klientów korzysta z tradycyjnego HCE - 49,2 tys. Natomiast do aplikacji Android Pay wydane przez BZ WBK karty podpięło 5,9 tys. klientów.

Przeczytajcie także: Rosną sieci wpłatomatów w Polsce

Spośród pozostałych banków oferujących HCE Euro Bank chwali się, że ma 10014 klientów, korzystających z tej usługi, Getin - 7200 a SGB - 300. Biuro prasowe BPS nie podało liczby użytkowników HCE. Pewne wnioski można jednak wyciągnąć na podstawie liczby pobrań z marketu Google Play aplikacji Planet Mobile HCE Wallet. Klienci BPS, którzy chcą płacić mobilnie, muszą zainstalować tę apkę. Pobrało ją dotąd nie mniej niż 500 osób. Nie znaczy to oczywiście, że wszystkie korzystają z HCE, bo aplikacja SGB służąca do HCE również została pobrana przez nie mniej niż 500 osób. Nie mając jednak lepszych danych przyjmuję tę liczbę do rynkowego zestawienia.

Z zebranych przeze mnie informacji wynika więc, że łącznie z płatności HCE korzysta już ponad 234 tys. Polaków. Dla porównania na koniec września było to ponad 175 tys. a na koniec czerwca ok. 155 tys. Myślę, że jeszcze szybszy wzrost popularności nowej technologii będzie można zaobserwować po tym, gdy wejdzie ona do oferty pozostałych dużych banków, szczególnie ING i mBanku. Niewątpliwie sprzyjać jej będzie również stopniowa wymiana telefonów na takie, które umożliwiają płatności zbliżeniowe.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies