Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wpłatomaty. Jest ich już prawie 6 tys. Zobaczcie, kto ma najwięcej. Raport Cashless

Największą siecią wpłatomatów w Polsce zarządza Euronet. Spośród banków najwięcej urządzeń mają PKO BP i Śląski

Jeszcze kilka lat temu najwygodniejszym sposobem wpłaty gotówki na własny rachunek rozliczeniowy była osobista wizyta w oddziale banku. Ale dzisiaj to już przeszłość. Wszystko dzięki wpłatomatom, które wyrastają jak grzyby po deszczu. Z danych uzyskanych w instytucjach zarządzających sieciami tych urządzeń wynika, że na koniec września mogliście korzystać już z 5884 wpłatomatów.

Przeczytajcie także: Przybywa użytkowników HCE - raport Cashless

Pewnie nie będziecie zaskoczeni tym, że największą siecią takich urządzeń dysponuje Euronet – ma ich 2195. Większość to maszyny wolno stojące i dwu funkcyjne. Około stu znajduje się w oddziałach Alior Banku, Deutsche Banku i Idea Banku. W tym ostatnim 16 wpłatomatów to urządzenia mobilne, znajdujące się na pokładach samochodów.

Drugą siecią wpłatomatów w Polsce zarządza PKO BP. Posiada ich 816. Na trzecim miejscu jest ING Bank Śląski. I tu mała uwaga - bank ten ma 798 własnych wpłatomatów, ale jego klienci mogą też korzystać jak z własnych ze 151 urządzeń, które bank oddał w zarządzanie firmie IT Card, operatorowi sieci Planet Cash. Czwarty w zestawieniu BZ WBK posiada 635 wpłatomatów.
Zdecydowana większość wpłatomatów to urządzenia dualne (tzw. recyclery), czyli bankomaty wyposażone jednocześnie w funkcjonalność wpłatomatu, dzięki czemu wpłacona gotówka może być użyta do realizacji wypłat przez bankomat. W odróżnieniu od nich wpłatomaty mogą jedynie przyjmować wpłaty i nie mają możliwości jej wypłacania. Tego rodzaju urządzenia posiadają w swoich placówkach Credit Agricole, mBank oraz Euro Bank. Spośród pozostałych operatorów, samodzielne wpłatomaty mają tylko Euronet (12 sztuk), ING Bank Śląski (7 urządzeń) i BZ WBK (87 sztuk).

Przeczytajcie także: Visa najaktywniejsza na Twitterze - raport Cashless

Wpłatomaty posiadają także niektóre banki spółdzielcze, zrzeszone w ramach BPS i SGB. Jednakże nie mam jeszcze informacji o łącznej liczbie tych urządzeń. Poza tym warto zaznaczyć, że są one udostępnione wyłącznie klientom danego banku spółdzielczego, najczęściej posiadaczom wydawanej przez dany bank własnej karty bankomatowej.

Mam za to statystyki dotyczące liczby bankomatów w poszczególnych sieciach. Zainteresowanych zapraszam do ponownego odwiedzenia serwisu Cashless – wkrótce raport o bankomatach w III kw. 2016 r.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies