Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dostaniecie rachunek podstawowy. Sejm przegłosował ustawę

Oferta bezpłatnych lub prawie darmowych kont osobistych kierowana będzie przede wszystkim do osób nieubankowionych

Nowe prawo, o którym mowa, to nowelizacja ustawy o usługach płatniczych. Implementuje ona do polskich przepisów unijną dyrektywę PAD traktującą o dostępie do podstawowego rachunku płatniczego oraz usuwa niezgodności z rozporządzeniem MIF Reg. To z kolei ustanawia zasady pobierania opłat na rynku kart bankowych.

Przeczytajcie także: Bezpłatne bankomaty dla wszystkich?

Jak pewnie wiecie z poprzednich materiałów na ten temat publikowanych na Cashless, rachunek podstawowy ma być oferowany za darmo, podobnie jak wydawana do niego karta debetowa. W ramach usługi bezpłatne będą także wpłaty i wypłaty w sieci oddziałów i bankomatów własnych banku a także pięć wypłat miesięcznie z bankomatów obcych. Bezpłatne będą również przelewy w liczbie pięciu miesięcznie. Za transakcje ponadlimitowe bank będzie mógł pobierać prowizje.

Nowa ustawa wprowadza ponadto zasady działania niezależnych porównywarek rachunków, których rejestr prowadzony będzie przez KNF. Urząd ten, zgodnie z ustawą, będzie musiał też pogodzić się ze zmniejszeniem wpływów z tytułu nadzoru nad krajowymi instytucjami płatniczymi. Dotąd wnosiły one opłatę zależną od obrotów. Wedle nowych przepisów opłata będzie naliczana od funduszy własnych firm i wynosić będzie 1 proc. Szacuje się, że koszty KIP-ów z tego tytułu zostaną obniżone kilkukrotnie.

Przeczytajcie także: Już aktywujecie Profil Zaufany przez bank

Specjaliści podkreślają, że w przegłosowanej ustawie znajduje się kilka niedoróbek. O jednej z nich pisałem wczoraj. Chodzi o to, że w przepisie stanowiącym o bezpłatnych wypłatach z bankomatów zabrakło doprecyzowania, że darmowe mają być wyłącznie transakcje realizowane za pośrednictwem rachunku podstawowego. W obecnej postaci przepis sugeruje, że bezpłatne mają pozostać wypłaty z bankomatów oferowanych w ramach wszystkich rachunków sprzedawanych przez bank. Prawnicy mieli nadzieję, że zostanie to poprawione w trakcie drugiego czytania, ale tak się nie stało. Jest jeszcze szansa, że dojdzie do tego w Senacie.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies