Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już aktywujecie Profil Zaufany przez bank. Zobaczcie, jakie sprawy pomoże to załatwić bez odwiedzania urzędów

PKO BP jako pierwszy umożliwił klientom zakładanie i aktywowanie Profilu Zaufanego. Dzięki temu część urzędowych spraw można załatwić z domu

Na zakończonej przed chwilą konferencji prasowej minister cyfryzacji Anna Streżyńska ogłosiła wdrożenie rozwiązania umożliwiającego zakładanie i aktywację Profilu Zaufanego przez system transakcyjny PKO BP. Bank ten jako pierwszy udostępnił nową usługę, ale wiadomo, że w kolejce jest 17 innych instytucji, które już rozpoczęły lub w najbliższym czasie rozpoczną testy tego rozwiązania. Wśród nich większość to banki, ale są także operatorzy telekomunikacyjni. Z nieoficjalnych informacji wynika, że najbardziej zaawansowane w pracach są trzy banki: ING Bank Śląski, mBank i Millennium.

Na marginesie warto wspomnieć, że nie powinniście specjalnie przyzwyczajać się do nazwy Profil Zaufany. Streżyńska zapowiedziała podczas konferencji, w której udział brał też wiceszef rządu Mateusz Morawiecki i przedstawiciele PKO BP, że w najbliższych dniach zostanie ogłoszony konkurs na nową nazwę usługi. – Dotychczasowa jest niefortunna i dla wielu obywateli niezrozumiała – stwierdziła minister cyfryzacji. Na razie nie wiadomo, kiedy konkurs ruszy, jakie będą zasady udziału w nim oraz jakie nagrody przewidziano.

Przeczytajcie także: PZU coraz bliżej wejścia do Pekao

Choć oficjalnie możliwość zakładania Profilu Zaufanego przez serwis transakcyjny PKO BP ogłoszono dzisiaj, to już w piątek było wiadomo, że to się stanie. Zapowiedziało to biuro prasowe resortu cyfryzacji w komunikacie skierowanym do mediów. Mogliście przeczytać o tym tutaj. W praktyce możliwość zakładania PZ przez infrastrukturę informatyczną PKO BP pojawiła się wczoraj ok. godz. 23. Do dzisiejszego południa skorzystało z tej możliwości już ok. 500 osób.

Mi Profil Zaufany udało się założyć przed chwilą. Po zalogowaniu do iPKO a następnie wybraniu zakładki eUrząd zobaczyłem stronę z trzema opcjami do wyboru: "Załóż Profil Zaufany", "Złóż wniosek w programie 500 plus", "Zaloguj się do PUE ZUS". Gdy wybrałem tę pierwszą opcję, system poprosił mnie o nadanie swojego loginu. Domyślnie jest nim numer Pesel. Następnie sprawdziłem wszystkie dane osobowe i potwierdziłem je hasłem jednorazowym z SMS-a, który po chwili otrzymałem. Wszystko trwało nie dłużej niż wykonanie przelewu zewnętrznego do nowego odbiorcy. Każdy, kto korzysta z bankowości internetowej, poradzi sobie z aktywacją PZ bez większego problemu. Z opcji mogą skorzystać jednak tylko ci klienci, którzy rachunek w PKO otworzyli osobiście lub za pośrednictwem kuriera.

Przeczytajcie także: Już możecie wypożyczyć samochód na minuty

Możecie jednak zadać pytanie: a po co to wszystko? Już dziś przy pomocy Profilu Zaufanego możecie załatwić całkiem sporo z domu, bez konieczności odwiedzania urzędów. PKO BP w swoim systemie transakcyjnym umieścił listę tych czynności. Wśród najważniejszych należy wymienić: podpisywanie dokumentów przekazywanych do urzędów administracji publicznej, a więc np. deklaracji podatkowych, składanie wniosków o dowód osobisty dla siebie lub dziecka, składanie wniosku o kartę EKUZ, zawiadomienie urzędu gminy o sprzedaży samochodu, złożenie wniosku o odpis aktu urodzenia czy małżeństwa, złożenie wniosku o zaświadczenie o niekaralności itd. W przyszłości tych spraw ma być więcej. Streżyńska zapowiedziała dzisiaj, że w przyszłym roku dzięki PZ będzie można rejestrować samochody.

A tutaj przeczytacie, w jaki sposób przy pomocy Profilu Zaufanego sprawdzić liczbę punktów karnych

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies