Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W portfelach macie już 35,8 mln kart, głównie debetowych. Ale przybyło też kredytówek i prepaidów

Ponad 77 proc. kart wydanych przez banki z Polski posiada funkcję zbliżeniową

To informacje z opublikowanego przed momentem raportu Narodowego Banku Polskiego na temat rynku kart płatniczych w II kw. bieżącego roku. Wynika z niego, że na koniec czerwca mieliście w portfelach 35,8 mln kart, to jest o ok. pół miliona więcej niż na koniec marca i ok. 1,4 mln więcej niż na koniec czerwca ub. roku, kiedy było ich 34,4 mln.

Przeczytajcie także: Rośnie zadłużenie na kartach kredytowych

Wśród nich prym oczywiście wiodą karty debetowe, których w czerwcu było 27,5 mln (wzrost z 27,1 mln w marcu). Do 5,836 mln wzrosła liczba kart kredytowych (w marcu było ich 5,798 mln). To ciekawe o tyle, że ostatnio ten segment rynku generalnie się kurczył. Przybyło także kart przedpłaconych. Na koniec czerwca było ich 2,135 mln (na koniec marca – 2,102 mln). Statystyka dotycząca kart obciążeniowych praktycznie się nie zmienia. Na koniec I poł. 2016 r. było ich 257 tys. Kwartał wcześniej – 259 tys.

Jak wiecie, polski rynek należy do liderów, jeśli chodzi o nasycenie kartami zbliżeniowymi. W czerwcu było ich 27,7 mln i stanowiły one 77,4 proc. wszystkich wydanych przez banki plastików. Na koniec czerwca roku ubiegłego zbliżeniówek było 25,5 mln i stanowiły one 74,2 proc. rynku. Zgodnie z danymi NBP w czerwcu funkcjonowało 497 tys. terminali POS, z czego do technologii bezstykowej przystosowanych było 425 tys. urządzeń.

Przeczytajcie także: Startuje wielka loteria FROB

Tradycyjnie już dynamicznie rośnie liczba i wartość transakcji kartami, zwłaszcza bezgotówkowych. W okresie od kwietnia do czerwca było ich ponad 812 mln podczas gdy w II kw. ubiegłego roku tylko 632 mln. Wzrosła także liczba transakcji gotówkowych – ze 194,4 mln w roku ubiegłym do 198,8 mln w bieżącym. Dzięki temu łączna kwartalna liczba operacji wykonanych kartami po raz pierwszy w historii przekroczyła miliard i wyniosła 1,011 mld.

Jeżeli chodzi o wartość transakcji gotówkowych, to w II kw. wyniosła ona 92,4 mld zł (wzrost z 83,8 mld w tym samym okresie 2015 r.). Wartość płatności bezgotówkowych osiągnęła 54,5 mld zł. W II kw. roku ubiegłego było to 43,4 mld zł. To na razie tyle. Ale wkrótce na Cashless więcej statystyk na temat kart w II kw. Zapraszam za chwilę.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies