Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Terminal płatniczy w każdej kasie fiskalnej. Kolejny pomysł Ministerstwa Rozwoju na walkę z gotówką

Resort kierowany przez Mateusza Morawieckiego chce zająć się nowym projektem po wprowadzeniu fiskalizacji online

O planach rządu związanych z rozszerzeniem sieci akceptacji kart i innych instrumentów bezgotówkowych opowiedział wiceminister Tadeusz Kościński podczas odbywającego się w tym tygodniu w Warszawie Smart City Forum. Serwis Cashless był partnerem medialnym tego wydarzenia.

Przeczytajcie także: Ruszyły testy bezpłatnych terminali w gminach

W trakcie jednej z debat Kościński powiedział, że w Polsce funkcjonuje ok. pół miliona terminali płatniczych. Ale kas fiskalnych, w których rejestruje się sprzedaż gotówkową, jest kilka razy więcej. Resortowi rozwoju chodzi o to, aby osoby posługujące się instrumentami bezgotówkowymi nie były dyskryminowane i mogły zapłacić za produkty i usługi wszędzie tam, gdzie można płacić banknotami i monetami. Stąd pomysł umieszczenia terminali w każdej kasie fiskalnej.

Kościński nie podał konkretnych terminów, kiedy nowy pomysł miałby zostać zrealizowany. Podkreślił jednak, że najpierw ministerstwo chce wprowadzić tzw. fiskalizację online. Zakłada ona przekazywanie elektronicznie do centralnej bazy prowadzonej przez Ministerstwo Finansów informacji o wystawionych paragonach. Projekt rozporządzenia w tej sprawie znajduje się obecnie w konsultacjach.

Przeczytajcie także: BZ WBK uruchomił portfel MasterPass

Zdaniem wiceministra rozwoju kolejnym przedsięwzięciem zmierzającym do upowszechnienia obrotu bezgotówkowego, będzie wprowadzenie obowiązku odbierania świadczeń w ramach programu 500 plus za pośrednictwem rachunku bankowego i wydatkowania ich za pomocą karty płatniczej. Ten pomysł ma zostać zrealizowany po tym, jak wystartuje tzw. krajowy schemat płatniczy. Pracuje nad nim Związek Banków Polskich.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies