DotBee to rozwiązanie, które swego czasu pretendowało do bycia superaplikacją finansową
Z aktualizowanego na bieżąco przez Komisję Nadzoru Finansowego rejestru małych instytucji płatniczych wynika, że 30 kwietnia 2025 r. wykreślono z niego spółkę Honey Payment, operatora aplikacji DotBee. – Wykreślenie nastąpiło na wniosek samej spółki. O przyczyny takiej decyzji należy zapytać spółkę – przekazał serwisowi cashless.pl Jacek Barszczewski, rzecznik prasowy KNF.
Mała instytucja płatnicza to nowy rodzaj firmy, wprowadzony przez jedną z nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Znalezienie się w rejestrze MIP jest prostsze, niż zdobycie licencji tzw. dużej, krajowej instytucji płatniczej. Wystarczy tylko spełnić odpowiednie warunki, by zyskać status MIP, który pozwala na świadczenie usług płatniczych. A właśnie takie są dostępne w apce DotBee, która nie jest aktualizowana od 2023 r.
Wykreślenie Honey Payment z rejestru MIP zbiega się w czasie z pojawieniem się w internecie setek negatywnych opinii na temat jednej z funkcji dostępnych w aplikacji DotBee, a więc mambon.pl. Dzięki niej można w atrakcyjnych cenach uzyskać kupony na różne produkty i usługi. Operatorem tego serwisu jest Honey Payment Group, czyli spółka-matka Honey Payment.
Od dwóch tygodni na portalu Facebook działa grupa dyskusyjna o nazwie "Oszukani przez mambon.pl". Liczy ona ponad 700 członków, którzy skarżą się na problemy z wyegzekwowaniem i aktywacją zakupionych za pośrednictwem mambon.pl kuponów. Straty klientów wynoszą każdorazowo od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Internauci narzekają także na brak kontaktu z firmą, nieodpowiadanie przez nią na mejle, usuwanie negatywnych komentarzy, itd.
Tymczasem administrator profilu mambon.pl na Facebooku zamieścił na nim informację, że firma ma problemy techniczne spowodowane prawdopodobnie cyberatakiem. – W związku z tym proces aktywacji bonów odbywa się obecnie ręcznie poprzez kontakt mailowy. Może to powodować wydłużony czas oczekiwania, za co serdecznie przepraszamy. Liczymy, że po świętach wszystko wróci do normy – czytam w oświadczeniu administratora profilu mambon.pl. Z wpisów zamieszczonych pod koniec kwietnia i na początku maja wynika, że sytuacji poprawić się raczej nie udało.
To nie koniec problemów Honey Payment. Jej akcje notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, na rynku NewConnect. W lutym giełda zawiesiła obrót tymi papierami ze względu na nieprzekazanie przez spółkę raportu finansowego za IV kw. ubiegłego roku. Wcześniej giełda upominała Honey Payment za nieprzekazywanie raportów finansowych za poprzednie kwartały, a notowania akcji tego podmiotu zawieszone są do dzisiaj.
Natomiast na początku marca Honey Payment Group poinformowała o ustaleniu na 3 marca tego roku tzw. dnia układowego dla spółki Honey Payment (przypomnę, że jest to operator aplikacji DotBee), co jest początkową fazą postępowania o zatwierdzenie układu z wierzycielami. – Spółka zależna znalazła się w trudnej sytuacji finansowej. Brak planowanych przychodów z nowego produktu, wydłużone procedury przekształcenia, rosnące koszty finansowania oraz niestabilna sytuacja geopolityczna przyczyniły się do pogorszenia płynności i konieczności podjęcia działań restrukturyzacyjnych – można przeczytać w marcowym komunikacie Honey Payment Group.
Próbuję skontaktować się ze spółką, by dopytać o przyczyny złożenia wniosku o wykreślenie z rejestru MIP oraz problemy z realizacją usług przez serwis mambon.pl. Gdy to się uda, zaktualizuję ten, bądź napiszę nowy tekst.
Aplikacja DotBee działała wcześniej pod nazwą Provema i była zarządzana przez firmę pożyczkową o tej samej nazwie. Po tym jednak jak w kwietniu 2022 r. KNF dodał Provemę do listy ostrzeżeń publicznych, aplikację i konta jej użytkowników przeniesiono do nowej spółki i zmieniono jej markę. KNF zarzucił Provemie wykonywanie działalności bankowej bez zezwolenia. Wówczas przedstawiciele Provemy komentowali, że są zaskoczeni decyzją nadzoru, nie znają jej przyczyn i będą współpracować z KNF w celu wykreślenia spółki z listy ostrzeżeń. Jednak do tej pory Provema na liście się znajduje, a jej sprawą zajmuje się Prokuratura Okręgowa w Katowicach.
Później, bo w październiku 2022 r. poinformowano, że operator aplikacji DotBee podpisał umowę z JR Holding, który był większościowym udziałowcem notowanej na NewConnect spółki Maximus. W wyniku porozumienia przeprowadzono tzw. odwrotne przejęcie i w ten sposób akcje Honey Payment znalazły się na warszawskiej giełdzie. Przy okazji tego wydarzenia przedstawiciele Honey Payment wycenili swoją spółkę na 400 mln zł.