Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
AmEx kończy współpracę z bankami. Diners chce ją rozszerzać

Karty Diners Club są dziś dostępne w PKO, BZ WBK i Podkarpackim Banku Spółdzielczym. Ale organizacja negocjuje umowy z pięcioma kolejnymi instytucjami

Taką rewelację podaje dzisiejsza Rzeczpospolita. To ciekawe szczególnie w kontekście decyzji konkurencyjnej organizacji płatniczej wydającej luksusowe karty, czyli American Express. Kilka tygodni temu Millennium, jedyny bank z Polski posiadający w ofercie te plastiki, zakończył współpracę z AmEx, o czym mogliście przeczytać tutaj. Wydawało się, że w jego ślady pójdzie także Diners Club.

Wszystko przez niedawną zmianę przepisów odnośnie interchange. Jak wiecie Diners Club i American Express na mocy ubiegłorocznej nowelizacji ustawy o usługach płatniczych zyskały czasowe odroczenie na dostosowanie się do limitów prowizji, wprowadzonych przez rozporządzenie MIF Reg. Wydawcy konkurencyjnych plastików MasterCarda i Visy nie mogą pobierać od sklepów opłaty wyższej niż 0,3 proc. kwoty transakcji.

Przeczytajcie także: Warszawa rozpoczyna prace nad nową kartą

Jednak jeżeli takie firmy jak AmEx i Diners przekształcą się we w pełni trójstronne organizacje płatnicze, na mocy tych samych przepisów będą mogły pobierać wyższą interchange nawet po okresie czasowego odroczenia. W tym celu muszą zrezygnować ze współpracy z bankami, które ich karty wydają i prowadzić tę działalność samodzielnie. Myślę więc, że taki właśnie cel miało wycofanie kart American Express z oferty Millennium.

Tymczasem Katarzyna Fatyga, szefowa Diners Club w Polsce mówi w dzisiejszej Rzeczpospolitej, że chce poszerzać współpracę z bankami, które nie mają kart typu premium i chcą swoją ofertę uzupełnić. – Obecnie współpracujemy z trzema bankami: PKO BP, BZ WBK i Podkarpackim Bankiem Spółdzielczym w Sanoku, ale trwają negocjacje z pięcioma innymi. W ciągu roku chcielibyśmy podpisać umowę z dwoma lub trzema bankami – zapowiada cytowana przez gazetę Fatyga. Diners ma pozostać wydawcą karty a bank tylko pośrednikiem w jej wydawaniu. Nie jestem prawnikiem więc ciężko mi ocenić, czy taki model dystrybucji będzie uprawniał organizację do pobierania wyższej interchange niż ustalony limit 0,3 proc.

Przeczytajcie także: Już 51 proc. transakcji kartami odbywa się zbliżeniowo

Fatyga zapowiada także, że w ciągu dwóch lat Diners chce podwoić liczbę wydanych na polskim rynku kart z 30 do 60 tys. Ma to być możliwe m.in. dzięki wprowadzeniu nowych produktów, takich jak karty kredytowe. Dotychczas organizacja wydawała tylko karty obciążeniowe (całość zadłużenia należy spłacić w okresie bezodsetkowym a nie jak w przypadku kart kredytowych – tylko jego niewielką część). W październiku firma chce wprowadzić do sprzedaży nową kredytówkę z programem lojalnościowym, umożliwiającym zbieranie punktów wymiennych na bilety lotnicze wszystkich linii.

Źródło: Rzeczpospolita, str. B10

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies