Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Luksus dla Polaków mniej dostępny. Bank Millennium zaprzestał wydawania kart American Express

Od 1 sierpnia jedynym sposobem zakupu karty przez klienta indywidualnego z Polski jest skorzystanie z usług brytyjskiego oddziału American Express

Millennium był do niedawna jedynym bankiem w Polsce, który sprzedawał luksusowe karty organizacji American Express. Jednak 1 sierpnia plastiki te zniknęły z oferty tej instytucji. Biuro prasowe Millennium odmówiło komentarza na temat przyczyn zakończenia współpracy z jedną z największych organizacji płatniczych na świecie.

To nie znaczy oczywiście, że karty American Express nie są już w Polsce dostępne. Wciąż mogą ubiegać się o nie przedsiębiorstwa. Firma ma w Polsce przedstawicielstwo, za pośrednictwem którego współpracuje z korporacjami. Gorzej mają klienci indywidualni. Z informacji zamieszczonej na stronie AmEx wynika, że osoby prywatne z Polski mogą otrzymać kartę, jednak zostanie ona wydana w Wielkiej Brytanii.

Przeczytajcie także: Szykują się duże zmiany na rynku bankomatów

O kartach American Express i konkurencyjnego Diners Club zrobiło się w Polsce szczególnie głośno w ubiegłym roku, gdy władze zdecydowały się znowelizować ustawę o usługach płatniczych. Było to konieczne, bo Polska chciała skorzystać z pewnej możliwości, jaką dało jej unijne rozporządzenie MIF Reg ustalające wysokość opłat na rynku kart płatniczych. Chodzi o możliwość czasowego wyłączenia spod obowiązującego limitu na interchange kart systemów, których udział w rynku jest mniejszy niż 3 proc. A do takich na polskim rynku należą właśnie AmEx i Diners.

Nowelizacja ostatecznie została przyjęta, a to oznacza, że przez najbliższe trzy lata te dwie organizacje mogą pobierać od transakcji swoimi kartami opłaty wyższe niż limit 0,3 proc. obowiązujący przy płatnościach mastercardami i visami. Dopiero po zakończeniu okresu przejściowego American Express i Diners Club będą musiały obniżyć swoje prowizje do unijnego limitu. Domyślam się jednak, że może to być dla nich duży problem.

Przeczytajcie także: Rekordowe zadłużenie Amerykanów na kartach

Tymczasem z tego co się orientuję, w MIF Reg jest pewna furtka, która pozwala na zachowanie możliwości pobierania wyższych prowizji przez organizacje z mniejszym udziałem rynkowym także po okresie przejściowym. Firma, która zechce z niej skorzystać, powinna tylko skoncentrować w swoich rękach wydawnictwo oraz akceptację kart ze swoim logo. Powinna zatem stać się tzw. trójstronnym systemem kartowym. Być może stąd decyzja American Express o zakończeniu współpracy z Millennium. W świetle MIF Reg bank ten nie powinien bowiem wydawać kart AmEx, jeżeli ten chce pobierać prowizje wyższe niż 0,3 proc.

Co ciekawe, karty konkurencyjnego Diners Club wydaje w Polsce PKO BP. Z informacji zawartych na stronie internetowej banku wynika, że karty obciążeniowe tej organizacji wciąż znajdują się w ofercie.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies