Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szykują się wielkie zmiany na rynku producentów bankomatów. Diebold przejmuje Wincor Nixdorf

Prezes UOKiK-u nie widzi przeszkód, by obie firmy połączyły swoje biznesy także w Polsce

Jeżeli jesteście zwykłymi użytkownikami kart nazw tych firm możecie nawet nie kojarzyć. Ale w świecie producentów bankomatów marki te znaczą więcej, niż na rynku smartfonów Apple czy Huawei. Diebold i Wincor Nixdorf to dwaj z trzech największych na świecie dostawców bankomatów. Światowym liderem jest NCR. Ale już niedługo.

Przeczytajcie także: eService rozpoczął instalację terminali na pocztach

Jesienią ubiegłego roku Diebold i Wincor Nixdorf ogłosiły zamiar połączenia swoich firm. W rezultacie powstanie największy na świecie dostawca bankomatów. Z informacji znalezionych na specjalistycznym portalu automatykabankowa.pl wynika, że nowy lider będzie miał udział w światowym rynku na poziomie 35 proc. i o 10 punktów procentowych wyprzedzi pod tym względem NCR.

Fuzja Diebold i Wincor Nixdorf wchodzi w decydującą fazę i będzie miała pewne konsekwencje także dla polskiego rynku, gdyż oba podmioty są obecne nad Wisłą. Wczoraj Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił, iż nie widzi przeszkód, aby obie firmy połączyły swoje biznesy w Polsce. Zdaniem UOKiK-u, mimo tego że nowy podmiot będzie miał w niektórych segmentach udział w rynku przekraczający 40 proc. to nie spowoduje to ograniczenia konkurencji.

Przeczytajcie także: Pekao odbiera konkurencji użytkowników kart

– Urząd, oceniając transakcję, uwzględnił przede wszystkim specyfikę badanych rynków, w szczególności zwrócił uwagę na istnienie skoncentrowanej strony popytowej, wywierającej istotną presję rynkową, oraz zasady funkcjonowania rynków, z których wynika, że dostawcy wybierani są głównie w drodze przetargów. Ich udziały w rynku zależą zatem od wygranych przetargów i okresowo mogą podlegać dużym wahaniom. Nie bez znaczenia jest również obecność silnego konkurenta – grupy NCR, działającej w 120 krajach i oferującej podobny zakres usług i towarów – napisał UOKiK w komunikacie.

Pod względem wzrostu liczby bankomatów najszybciej rozwijającym się regionem świata jest Azja. Ale urządzeń tych przybywa także w naszej części Europy. W Polsce, według raportu Cashless, na koniec czerwca było prawie 23 tys. bankomatów. Specjaliści szacują, że w najbliższych latach ich liczba może urosnąć nawet do ponad 30 tys.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies