Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
NBP: już 51 proc. transakcji kartami w Polsce to płatności zbliżeniowe

Oto kilka liczb z raportu banku centralnego na temat rynku kart płatniczych w II kw. Dokument ujrzy światło dzienne w przyszłym tygodniu

Publikowane przez NBP co kwartał raporty na temat systemu płatniczego w Polsce to kopalnia danych statystycznych, na które za każdym razem czekam z ogromną niecierpliwością. Najbliższy ma zostać opublikowany w przyszłym tygodniu. Tak przynajmniej wynika z informacji Adama Tochmańskiego, dyrektora departamentu systemu płatniczego w NBP, przekazanej podczas Payments Drift Forum. Serwis Cashless był patronem medialnym konferencji, która dziś zakończyła się w Warszawie.

Przeczytajcie także: Do terminali w urzędach coraz bliżej

Przy okazji swojej wypowiedzi przedstawiciel banku centralnego uchylił rąbka tajemnicy i podał kilka wybranych liczb z raportu, obrazującego sytuację na rynku kart płatniczych w II kw. bieżącego roku. Jedną z najciekawszych wydaje się informacja, że już 51 proc. wszystkich transakcji kartami w Polsce odbywa się przy wykorzystaniu technologii zbliżeniowej. Wcześniej o tym, że płatności bezstykowe zaczynają przeważać nad tradycyjnymi, informowały już organizacje płatnicze. Teraz zostało to potwierdzone przez bank centralny. Tym samym Polska stała się jednym z dwóch czy trzech krajów na świecie, w którym większość płatności kartami odbywa się bez wkładania plastiku do terminala POS.

Dynamicznie rośnie również ogólna liczba transakcji bezgotówkowych kartami. W II kw. bieżącego roku miało ich być o 29 proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Na koniec czerwca było na polskim rynku 35,7 mln kart płatniczych (o ok. 400 tys. więcej niż na koniec marca), 194 tys. firm akceptujących karty (6 tys. więcej niż w marcu) oraz 497 tys. terminali POS (o 20 tys. więcej niż kwartał wcześniej).

Przeczytajcie także: Kurierom wkrótce zapłacicie kartą

Adam Tochmański zastrzegając, że wszystkie dane to na razie wstępne liczby i jeszcze mogą ulec zmianie, powiedział, że nieznacznie wzrosła też liczba transakcji w bankomatach – o 1,5 proc. w porównaniu z II kw. 2015 r. Zapewne to zasługa wzrostu liczby wpłat gotówki. Liczba wypłat od pewnego czasu znajduje się w trendzie spadkowym. Spada również średnia wartość transakcji bezgotówkowej kartą – w okresie od kwietnia do czerwca bieżącego roku wynosiła ona 67 zł. W II kw. 2015 roku było to 73 zł. Co ciekawe spadła również średnia wartość transakcji w bankomacie – z 433 zł przed rokiem do 406 zł na koniec czerwca 2016 r. To ciekawe dlatego, że wcześniej od kilku lat średnia ta rosła. No chyba że to pomyłka i NBP jeszcze skoryguje tę informację.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies