Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Terminale w urzędach coraz bliżej. W poniedziałek ważne spotkanie w resorcie rozwoju

Ministerstwo ma nadzieję, że przekona kolejne gminy do udziału w pilotażu budowy sieci akceptacji kart

Jak wiecie, ambicją wiceministra rozwoju Tadeusza Kościńskiego jest, by do końca przyszłego roku w każdym urzędzie administracji publicznej w Polsce można było zapłacić kartą albo telefonem. W tym celu urzędy trzeba wyposażyć w terminale POS. Budowa sieci akceptacji płatności bezgotówkowych w administracji ma być poprzedzona pilotażem przeprowadzonym w kilkuset gminach w Polsce. I właśnie tego pilotażu ma dotyczyć poniedziałkowe spotkanie w resorcie rozwoju.

Przeczytajcie także: mBank proponuje moneyback za korzystanie z cashbacku

Z tego co wiem konferencja skierowana jest przede wszystkim do przedstawicieli administracji publicznej i ma być okazją do przedstawienia zasad pilotażu tym instytucjom, które nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie dołączenia do projektu. To może sugerować, że nie wszystkie urzędy pchają się drzwiami i oknami do uczestnictwa w pilotażu. Zwłaszcza, że jak wiem nieoficjalnie, w programie spotkania znajdują się prezentacje uwydatniające m.in. korzyści z rozpoczęcia akceptacji płatności bezgotówkowych.

To oczywiście tylko moje domysły, które nie muszą mieć pokrycia w rzeczywistości. Jeżeli jednak jest w nich trochę prawdy to zastanawiam się, dlaczego urzędnicy mieliby nie chcieć akceptacji kart w swoich instytucjach. Z powodów mentalnościowych? Z braku ludzi, których trzeba oddelegować do realizacji tego zadania? W każdym razie lista uczestników pilotażu nie jest jeszcze zamknięta a terminy instalacji pierwszych POS-ów nie są mi jeszcze znane. Godzina "W" chyba się jednak zbliża, bo na przyszły tydzień zaplanowane są działania związane z komunikacją tego wydarzenia do mediów.

Przeczytajcie także: Euronet wchodzi do Inkartu

Natomiast z budową sieci akceptacji kart w administracji publicznej ściśle związany jest także temat kosztów obsługi transakcji bezgotówkowych. Jak wiecie, Ministerstwo Rozwoju chciałoby, aby i urzędy i petenci załatwiający w nich swoje sprawy nie płacili za nie ani grosza. Ktoś za to zapłacić jednak musi i wiele wskazuje na to, że na zasadzie pro publico bono zrobią to banki oraz organizacje płatnicze. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies