Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Cashless Fintech Evening to już historia. Poznajcie Mapę polskiego fintechu 2024 oraz zwycięzców Cashless Fintech

Tegoroczne wydarzenie z cyklu Cashless Fintech Evening odbyło się wczoraj, w gościnnych progach warszawskiej Elektrowni Powiśle

Cashless Fintech Evening to coroczne spotkanie najważniejszych managerów i ekspertów z branży nowoczesnych technologii finansowych, które na polskiej scenie eventowej ma swoje miejsce od 2018 r. Podczas wczorajszej edycji wydarzenia zaprezentowaliśmy m.in. tegoroczną, siódmą już edycję Mapy polskiego fintechu oraz ogłosiliśmy zdobywców nagród Cashless Fintech 2024.

Wieczór zaczęliśmy od rozmowy z Benjaminem Avrahamem, prezesem izraelskiego fintechu Okoora, który właśnie ogłosił wejście ze swoimi usługami na polski rynek. Spółka ułatwia firmom planowanie i zarządzanie transakcjami międzywalutowymi. W rozmowie z dziennikarką cashless.pl Idą Krzemińską-Albrycht Avraham tłumaczył, dlaczego to od naszego kraju jego firma rozpoczyna międzynarodową ekspansję.

– Polska jest świetnym, rozwijającym się bardzo szybko krajem. Jest tu wiele małych i średnich przedsiębiorstw, a poziom handlu zagranicznego jest wysoki. Jesteście też częścią Unii Europejskiej, co daje niesamowite możliwości. A jednocześnie macie własną walutę, podlegającą dość znacznym wahaniom. Jesteśmy więc przekonani, że możemy zaoferować tutejszym przedsiębiorcom naprawdę wartościowe usługi – powiedział prezes firmy Okoora.

Przeczytajcie także: Cashless dla równości

Następnie redaktor naczelny cashless.pl Jacek Uryniuk zaprezentował tegoroczną, siódmą już edycję Mapy polskiego fintechu. Projekt gromadzi w jednym miejscu informacje na temat wszystkich najważniejszych fintechów w Polsce. W tym roku zidentyfikowaliśmy ich 368, a więc o 8 więcej niż rok temu. Mapa pobiła więc kolejny rekord, choć trzeba zaznaczyć, że już nie tak spektakularnie, jak w latach poprzednich. To efekt m.in. tego, że wiele fintechów z takich segmentów jak np. pożyczki i kredyty czy crowdfunding w rezultacie m.in. zaostrzonych regulacji, zdecydowało się zakończyć swoją działalność. Na szczęście wciąż więcej fintechów powstaje, niż się zamyka.

Tradycyjnie już przy okazji pracy nad kolejną edycją Mapy zebraliśmy mnóstwo danych z ankiet, wypełnianych przez fintechy zgłaszające się do projektu. Na ich podstawie przygotowaliśmy analizę obrazującą aktualną sytuację w polskiej branży fintech. W tym roku analiza jest szczególnie wartościowa, gdyż powstała na podstawie informacji z prawie 100 polskich fintechów. Wydaje się, że to wystarczająco reprezentatywna grupa dla całej branży fintech w Polsce. Ze szczegółami naszej analizy oraz Mapą polskiego fintechu 2024 można zapoznać się w raporcie, który już jest do pobrania bezpłatnie z naszej strony. Wystarczy kliknąć w banner poniżej.

Kolejnym punktem oficjalnej części Cashless Fintech Evening 2024 był panel dyskusyjny z udziałem Agaty Fit, szefowej relacji z klientami w zondacrypto, Marty Życińskiej, dyrektorki generalnej Mastercard Europe w Polsce, Bartosza Borowskiego z zarządu Planet Pay, oraz Macieja Przygórzewskiego, dyrektora ds. operacji w Currency One. Tematem rozmowy był potencjał rozwoju polskiej branży fintech w najbliższym czasie. Bartosz Borowski podkreślił, że obecnie sytuacja makroekonomiczna i jej skutki, jak choćby kłopoty ze znalezieniem finansowania działalności, są dla fintechów gorsze niż kilka lat temu. Ale dobre projekty wciąż znajdują inwestorów.

Optymistką jest także Marta Życińska. Jej zdaniem nawet rosnąca liczba zagrożeń cybernetycznych może być szansą dla fintechów na rozwijanie nowych usług i produktów zapewniających bezpieczeństwo, w które takie instytucje jak Mastercard chętnie inwestują. Natomiast Agata Fit zachęcała polskie fintechy do myślenia o działaniu nie tylko w Polsce, ale także na innych rynkach. Choć zaznaczyła, że nie każdy produkt czy usługa fintechowa nadają się do umiędzynarodowienia i decyzję w tej sprawie należy dobrze przemyśleć, aby nie narażać się na możliwą do przewidzenia porażkę. Optymistycznie mówił także Maciej Przygórzewski, który widzi duże szanse dla fintechów w nowych regulacjach, które wkrótce dadzą instytucjom płatniczym bezpośredni dostęp do takich systemów jak Elixir.

Przeczytajcie także: Zapraszamy do zgłaszania się do rankingu Cashless Cities

Następnie przeszliśmy do ogłoszenia zdobywców nagród Cashless Fintech 2024. W tym roku w sześciu kategoriach. Pierwsza to Green Finance, dla instytucji finansowej, która w swojej działalności zabiega o zmniejszenie wpływu człowieka na środowisko naturalne. Wśród nominowanych znalazły się takie firmy jak: Powerdot (terminale płatnicze na wszystkich ładowarkach aut elektrycznych), Santander (licznik śladu węglowego w aplikacji mobilnej), Smartney (całokształt działalności) oraz VeloBank (sklep z artykułami ekologicznymi VeloMarket). Decyzją kapituły tytuł Green Finance 2024 zdobył Powerdot. A okolicznościowy dyplom odebrała Katarzyna Siwek z biura prasowego Powerdot w Polsce.

Druga kategoria – Projekt Fintech to nagroda dla tradycyjnej instytucji finansowej, która wdraża fintechowe przedsięwzięcia. W tym roku nominację zyskały takie podmioty jak Biuro Informacji Kredytowej (dwa projekty, czyli sektorowy system biometrii behawioralnej oraz platforma ESG), VeloBank za pierwsze wdrożenie usługi Blik Płacę Później, Nest Bank za N!Asystenta oraz KIR za platformę do tokenizacji zasobów. Tytuł Projekt Fintech 2024 przypadł BIK-owi, za biometrię behawioralną.

Dyplom odebrała Agnieszka Szopa-Maziukiewicz, prezeska spółki Digital Fingerprints, która w grupie BIK odpowiada za rozwój biometrii behawioralnej. W imieniu organizatorów dyplom wręczył Adam Matyaszek z zarządu ITCARD.

W trzeciej kategorii – Insurtech Roku, nominacje zyskały cztery fintechy: hiPRO, Insly, Laven i Minte.ai. A tytuł zdobyła firma Minte.ai. Dyplom odebrał prezes spółki Romuald Paprzycki.

W kolejnej kategorii – Fintech Future – rywalizowały fintechy, które posiadają największy potencjał rozwojowy na przyszłość. Wśród nominowanych znalazły się takie spółki jak: Sparados, Verestro i Vasbox. Tytuł zdobyła firma Verestro. Dyplom odebrał prezes firmy – Krzysztof Drzyzga, a wręczył go w imieniu organizatorów Przemysław Olędzki z zondacrypto.

Rekordowo dużo, bo aż dziewięciu nominowanych, znalazło się w kategorii Osobowość Fintech. Wygrał Andrzej Antoń, prezes Autopay, który pokonał prezesa BetterPOS Krzysztofa Adamskiego, Weronikę Chrzanowską-Ziółkowską z zarządu Planet Pay, Krzysztofa Drzyzgę, Daniela Jarząba, prezesa PayEye, Mateusza Karę, prezesa Ari10, wiceprezeskę Blika Monikę Król, szefową Smartneya Katarzynę Jóźwik oraz Agnieszkę Szopę-Maziukiewicz. A nagrodę w imieniu organizatorów wręczyła Marta Życińska.

Wreszcie w koronnej kategorii, dla fintechów z największymi osiągnięciami w minionych 12 miesiącach, nominacje zyskały: Ari10, Autopay, Blik, Przelewy24, PragmaGO, Smartney i Verestro. Tytuł zdobyła firma Autopay.

Wszystkim nominowanym oraz zdobywcom tytułów Cashless Fintech 2024 gratulujemy, a gościom Cashless Fintech Evening dziękujemy za przybycie i uwagę podczas wydarzenia. Dziękujemy także partnerom, dzięki którym zrealizowaliśmy projekt: głównym, którymi zostały firmy Mastercard, ITCARD, zondacrypto i Okoora oraz wspierającym, którymi były Przelewy24 i Walutomat. Zachęcamy do lektury raportu i już teraz zapraszamy do zgłaszania się do przyszłorocznej edycji Mapy polskiego fintechu.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies