Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kłopoty operatorów bankomatów. Polska może być jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym surcharge będzie zabroniony

Surcharge to opłata pobierana przez operatorów bankomatów od transakcji wypłaty gotówki

Z informacji cashless.pl wynika, że Narodowy Bank Polski wydał negatywną opinię ws. wprowadzenia na polskim rynku opłaty surcharge od wypłat gotówki kartami Mastercard i Visa. Źródła serwisu podają, że pierwsza z tych organizacji zmieniła swój regulamin tak, by od 1 czerwca pobieranie surcharge było możliwe niemal w całej Europie, w tym we wszystkich krajach naszego regionu. Poinformowano o tym Narodowy Bank Polski, ale ten wydał w tej sprawie negatywną opinię.

Dlaczego tak zrobił? Zapytałem o to biuro prasowe banku centralnego, ale do czasu publikacji tekstu nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. A co na to Mastercard? – Nie możemy komentować decyzji podejmowanych przez nadzorcę – powiedziano mi w biurze prasowym polskiego oddziału Mastercard Europe. Wiadomo jednak, że po otrzymaniu opinii z NBP Mastercard zrobił dla Polski, jako jedynego kraju w Unii Europejskiej, wyjątek, i wyciął ze swoich regulaminów możliwość stosowania tutaj surcharge.

Z tego co udało nam się dowiedzieć, również Visa znowelizowała swój regulamin dla polskiego rynku, zezwalając na surcharge, o czym poinformowała NBP, i także w tym wypadku bank centralny ocenił tę decyzję negatywnie. Eksperci, z którymi rozmawialiśmy, spodziewają się więc, że także Visa usunie ze swoich dokumentów możliwość stosowania w Polsce surcharge. Czy tak rzeczywiście będzie? – Na tym etapie sprawy nie chcemy jej komentować – powiedziano mi w biurze prasowym Visy w Polsce.

Przeczytajcie także: Mastercard uzależnia wysokość opłaty serwisowej w bankomatach od wysokości wypłaty

Surcharge to prowizja, jaką operator bankomatu może pobrać od wypłaty gotówki. Jest ona niezależna od opłat pobieranych z tego tytułu przez banki – wydawców kart. Surcharge jest powszechna w Europie. Polacy stykają się z nią podczas turystycznych wyjazdów zagranicznych. Operatorzy bankomatów podają informację o wysokości surcharge przed każdą transakcją w swoich urządzeniach. W Polsce od wielu lat surcharge nie jest stosowana, ale nie wynika to z przepisów prawa, które by tego zabraniało, a z regulacji stosowanych przez organizacje płatnicze.

Tymczasem branża bankomatowa w Polsce od kilkunastu lat zmaga się z niskimi marżami, a obecnie dowodzi, że nie jest w stanie utrzymywać sieci urządzeń i będzie zmuszona do radykalnego zmniejszenia liczby bankomatów. Dotknie to w szczególności mniejsze miejscowości, gdzie utrzymywanie urządzeń w obecnej sytuacji jest nieopłacalne.

Zarzewiem dzisiejszych problemów sieci bankomatowych była decyzja organizacji płatniczych z 2010 r. Obniżono wówczas opłatę serwisową ponoszoną na rzecz właściciela urządzenia przez banki – wydawców kart, z 3,5 zł na ok. 1,2-1,3 zł. Stawka ta nie zmieniła się od kilkunastu lat, podczas gdy koszty wzrosły w tym czasie znacząco. Z badań przeprowadzonych na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego wynika, że aby obsługa wypłat gotówki w bankomatach nie przynosiła operatorom bankomatów strat, prowizja serwisowa powinna wynosić ok. 2,6-2,7 zł. Organizacje płatnicze nie chcą jednak tak radykalnej podwyżki, gdyż oznaczałoby to wzrost kosztów dla banków wydających karty. W rezultacie te mogłyby dążyć do ograniczenia wydawnictwa niektórych kart.

Przeczytajcie także: Aplikacje mobilne są najważniejszym kanałem dystrybucji biletów kolejowych

Branża bankomatowa stara się więc w tej sytuacji o możliwość wprowadzenia surcharge. Co ciekawe, Rada ds. Obrotu Gotówkowego, działająca przy Narodowym Banku Polskim, w przygotowanej przez siebie strategii wsparcia gotówki wskazała na samoregulację w branży jako sposób na podniesienie rentowności biznesu bankomatowego. Ostatnie zmiany w regulaminach Mastercarda i Visy, pozwalające na stosowanie surcharge, to właśnie taka samoregulacja. Może więc dziwić, że teraz NBP wydał na jej temat opinię negatywną.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że opinię na temat surcharge przygotowywał departament banku niezwiązany ani z systemem płatniczym, ani emisją banknotów i monet. Prowizja nie spodobała mu się dlatego, że oznacza nałożenie na konsumenta dodatkowych kosztów, w dodatku w nieznanej wysokości.

Zdaniem Jacka Koszela, dyrektora departamentu innowacji i strategii w ITCARD, jednym z dwóch największych na polskim rynku operatorów bankomatów, wprowadzenie możliwości stosowania surcharge nie oznacza, że taka prowizja na pewno się pojawi i że będzie pobierana od wszystkich klientów. – Nie jesteśmy biznesowymi samobójcami. Nie wprowadzimy opłat, które spowodują, że klienci przestaną korzystać z naszych usług. Chcemy mieć argumenty w dyskusji z wydawcami kart na temat wysokości wynagrodzenia za nasze usługi na zasadach rynkowych. Teraz praktycznie nie mamy takich argumentów – mówi przedstawiciel ITCARD.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies