Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Samoregulacja branży na chwilę przed rekomendacjami nadzoru. PIU i ZBP przyjęły dobre praktyki w zakresie bancassurance

Dokument dot. dobrych praktyk w sprzedaży ubezpieczeń spłaty kredytu lub pożyczki został podpisany dziś podczas kongresu PIU

Podczas odbywającego się obecnie w Sopocie kongresu Polskiej Izby Ubezpieczeń przedstawiciele środowisk ubezpieczeniowych i bankowych podpisali dokument ustanawiający dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń spłaty kredytu lub pożyczki (credit protection insurance, CPI). Samoregulacja branży ma na celu podniesienie wartości produktów tego typu dla klientów.

Przeczytajcie także: Kolejne kontrowersje wokół wefoxa

W dokumencie wskazano dobre praktyki zarówno w zakresie tworzenia produktu i jego wartości dla klienta, sposobu dotarcia do klienta, jakości dystrybucji, podejmowanych w interesie klienta działań, nadzoru nad produktem oraz jego monitorowania. Samoregulacja stanowi odpowiedź na oczekiwania europejskiego nadzoru ubezpieczeniowego (EIOPA), wyrażone w opublikowanym przezeń raporcie oraz ostrzeżeniu dla podmiotów nadzorowanych, a dotyczące zwiększenia wartości polis CPI dla klientów.

Z przyjęciem dobrych praktyk branży udało się rzutem na taśmę zdążyć przed regulacją wprowadzaną przez KNF. Stanowią one bowiem uzupełnienie do znowelizowanej Rekomendacji U, która zacznie obowiązywać banki od 1 lipca tego roku. Więcej na jej temat przeczytacie w tekście: KNF tłumaczy, jak rozumieć jedno z najważniejszych zaleceń z rekomendacji U – to dotyczące udziału odszkodowań w składce.

Przeczytajcie także: PIU z raportem o luce ubezpieczeniowej

Dokument jest owocem wspólnych prac Polskiej Izby Ubezpieczeń i Związków Banków Polskich, pod auspicjami Komisji Nadzoru Finansowego, które toczyły się przez ostatnie półtora roku. Podpisy pod nim złożyli dziś Jan Grzegorz Prądzyński, prezes PIU, Tadeusz Białek, prezes ZBP, Anna Włodarczyk-Moczkowska, przewodnicząca komisji rewizyjnej PIU, oraz Cezary Stypułkowski, przewodniczący rady ZBP.

Komentując wydanie dobrych praktyk, Cezary Stypułkowski zwrócił uwagę, że samoregulacja wymaga samodyscypliny od całego środowiska, i zapowiedział, że podmioty, którym będą chodziły po głowie odstępstwa od przyjętych zasad, czeka ostracyzm. Z kolei Anna Włodarczyk-Moczkowska wyjawiła, że przy okazji tworzenia samoregulacji z zakresu bancassurance wytworzono procedurę przyjmowania dobrych praktyk, którą branża ma nadzieję wykorzystywać przy kolejnych tego typu inicjatywach. Podejściu temu przyklasnęli przedstawiciele KNF-u, którzy podkreślili, że również z punktu widzenia nadzorcy samoregulacja jest bardzo pożądanym zjawiskiem.

Fot. PIU

KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies