Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zerowa interchange w Polsce coraz bliżej. Władze stawiają bankom ultimatum

W tym tygodniu okaże się, czy poprawka zakładająca obniżenie do 0 proc. prowizji od transakcji kartami debetowymi trafi do Sejmu

Mowa o poprawce do ustawy o usługach płatniczych, przygotowanej w resorcie rozwoju. Zakłada ona, że interchange, czyli prowizja jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu płatności przyjętych kartami, zostanie obniżona w przypadku transakcji debetówkami z obecnego poziomu 0,2 proc. do 0 proc. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Przeczytajcie także: Propozycja budowy polskiej karty trafiła do pięciu firm

Poprawka została już wysłana do konsultacji społecznych a z nieoficjalnych informacji wynika, że Ministerstwo Rozwoju używa jej jako straszaka, by przymusić banki oraz organizacje płatnicze do tzw. samoregulacji. Miałaby ona polegać na dobrowolnej rezygnacji przez te instytucje z interchange od transakcji kartami w urzędach administracji publicznej. Gdyby się na to zdecydowały, ministerstwo od forsowania poprawki jest gotowe odstąpić.

Związek Banków Polskich wysłał do MR pismo, w którym stanowczo protestuje przeciwko obniżaniu interchange do 0 proc. Jednocześnie zadeklarował, że w ciągu kilku tygodni jest w stanie zaprezentować program znacznej redukcji kosztów obsługi kart w urzędach. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj.

Przeczytajcie także: Banki chcą kasacji wyroku w sprawie interchange

Z moich informacji wynika jednak, że takie załatwienie sprawy nie satysfakcjonuje strony rządowej. Po pierwsze, nie chce ona słyszeć o znacznym zredukowaniu kosztów obsługi transakcji kartami w administracji, domaga się całkowitej rezygnacji przez banki z interchange od płatności w urzędach. Po drugie, nie chce czekać na to kilka tygodni. Wybrano już bowiem 200 gmin, w których w najbliższym czasie ma zostać przeprowadzony pilotaż terminali płatniczych. Ich obsługa, zgodnie z zamysłem MR, ma być bezpłatna zarówno dla petentów jak i urzędów. Jeżeli banki nie zrezygnują z interchange od transakcji, nie wiadomo, kto miałby pokrywać jej koszt.

Moje źródło twierdzi więc, że resort rozwoju postawił bankowcom ultimatum: albo do końca bieżącego tygodnia zadeklarują rezygnację z interchange od transakcji kartami w urzędach, albo poprawka obniżająca tę prowizję do zera od wszystkich płatności kartami debetowymi, a więc także tych w prywatnych sklepach, trafi do Sejmu. Mają ją zgłosić posłowie rządzącego ugrupowania. Jeżeli do tego by doszło, a parlament przyjąłby takie rozwiązanie, Polska stałaby się pierwszym krajem na świecie, gdzie interchange byłaby zerowa. W takiej sytuacji banki będą musiały kompletnie zmienić model biznesowy wydawania i obsługi kart płatniczych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies