Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Banki chcą kasacji wyroku w sprawie interchange. Skargi złożyło 9 instytucji

Gra idzie o ponad 160 mln zł kar, jakie banki zapłaciły po wyroku z października ubiegłego roku

Wyrok, o którym mowa, wydał Sąd Apelacyjny w Warszawie i dotyczył sposobu naliczania prowizji interchange. SA oddalił tym samym apelację banków i przyznał rację Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji, których zdaniem sposób naliczania prowizji interchange na naszym rynku był niezgodny z polskim prawem. Chodziło o to, że stawki tej prowizji były ustalane na podstawie niedozwolonego porozumienia 20 banków, co ograniczało konkurencję.

Przeczytajcie także: Jest wyrok za prowizję interchange

Wyrok był prawomocny. Banki nie miały więc wyboru i musiały kary zapłacić. Okazuje się jednak, że nie poddały się w walce o swoje i wykorzystały jedyną ścieżkę odwoławczą, jaka im jeszcze pozostała, czyli złożenie skargi kasacyjnej na wyrok do Sądu Najwyższego. Z moich informacji wynika, że zdecydowało się na to dziewięć instytucji, a więc m.in. BGŻ BNP Paribas, Bank Pocztowy, mBank, BOŚ, HSBC, Getin, Deutsche Bank i Visa.

Informację tę potwierdził dr Jan Byrski z kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy, który reprezentuje POHiD. – Otrzymaliśmy skargi kasacyjne od dziewięciu instytucji finansowych. Teraz mamy dwa tygodnie na ustosunkowanie się do nich. Prezes UOKiK już złożył w niektórych sprawach odpowiedzi na te skargi – powiedział mi Jan Byrski.

Przeczytajcie także: Czy to KIR sfinansuje terminale dla urzędów?

Z tego co wiem Sąd Najwyższy może skierować sprawę o interchange do ponownego rozpatrzenia tylko wtedy, jeżeli dojdzie do wniosku, że sąd niższej instancji naruszył prawo przez błędną wykładnię czy niewłaściwe zastosowanie albo naruszył przepisy postępowania sądowego. Szanse na to są raczej niewielkie. Bardziej prawdopodobna jest natomiast zmiana wysokości kar. Banki pewnie liczą na ich zmniejszenie niewiele przy tym ryzykując. Z tego punktu widzenia niedziwne, że zdecydowały się na złożenie skarg kasacyjnych.

Dla porządku przypomnę jeszcze kwoty grzywien, jakie nałożono na poszczególne banki: PKO BP, Pekao – po 16,59 mln zł, BPH – 14,66 mln zł, BZ WBK, ING Bank Śląski – po 14,08 mln zł, Kredyt Bank, Bank Millenium – 12,15 mln zł, Bank Handlowy – 10,22 mln zł, BGŻ - 9,64 mln zł, BRE Bank (dziś mBank), Lukas Bank (dziś Credit Agricole) – 7,71 mln zł, Nordea Bank Polska, Invest Bank, Getin Bank – po 4,82 mln zł, Bank Pocztowy, Bank Inicjatyw Społeczno-Gospodarczych, Bank Ochrony Środowiska, Fortis Bank Polska, Deutsche Bank PBC – po 2,89 mln zł, HSBC Bank Polska – 193 tys. zł. Część tych banków zostało przejętych przez inne, np. Nordea przez PKO. Banki przejmujące musiały więc wziąć na siebie także kary instytucji przejętych.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies