Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Propozycja budowy polskiej karty trafiła do pięciu zagranicznych firm

Związek Banków Polskich wysłał zapytanie ofertowe w sprawie krajowego schematu płatniczego

Na początku lipca pisałem, że ZBP skieruje do kilku zagranicznych podmiotów zaproszenie do prac przy budowie tzw. polskiej karty. Związek właśnie potwierdził, że wysłał zapytanie ofertowe w tej sprawie do pięciu instytucji. Prawdopodobnie są to: MasterCard, Visa, JCB, Discover i Gemalto. Zapytanie dotyczyć ma kilku obszarów, ale najważniejszy z nich to możliwość wykorzystania technologii zbliżeniowej do transakcji przeprowadzanych nowym instrumentem płatniczym.

Jak wiecie, zgodnie z rekomendacjami firmy Boston Consulting Group, która na zlecenie ZBP przygotowała analizę polskiego schematu płatniczego, najszybciej i najtaniej będzie, jeśli oprze się go o funkcjonującego już Blika, przy tym nie ograniczy się go wyłącznie do funkcji płatniczej. Schemat taki powinien też służyć między innymi do potwierdzania tożsamości użytkownika np. w kontaktach z administracją publiczną.

Przeczytajcie także: Jest poprawka: interchange ma spaść do zera

Ponadto ważne, aby płatność nowym instrumentem zapewniała tę samą wygodę korzystania, co obecne na rynku karty zbliżeniowe czy mobilne płatności bezstykowe. Stoi za nimi technologia, której nie można sobie od tak wziąć. Stąd zaproszenie wysłane właśnie przez ZBP.

Dlaczego takie firmy jak np. MasterCard czy Visa mają być zainteresowane dostarczaniem czegoś, co mogłoby działać na korzyść ich konkurencji, czyli polskiej karty? Moje źródła mówią, że argumentacja ZBP ma zasadzać się na przepisach rozporządzenia MIF Reg, które weszły w życie 9 czerwca. Zgodnie z nimi międzynarodowe organizacje płatnicze nie mogą blokować zastosowania procedury zwanej co-badging, która pozwala na wydawnictwo kart z logo kilku organizacji jednocześnie. Dzięki temu bank może wydawać jeden plastik, który na rynku krajowym będzie traktowany jako karta krajowa a za granicą – jak międzynarodowa.

Przeczytajcie także: Będzie trudniej uruchomić konto przelewem

Wielcy gracze obecni w Polsce mają więc być zainteresowani uczestnictwem w projekcie, aby nie dać się zmarginalizować. Z kolei ci, którzy jeszcze w Polsce nie działają, mogą otrzymać szansę na zdobycie dużego rynku. Ponadto decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej ma nadawać budowie polskiego schematu płatniczego nowego sensu: teraz to Polska ma być największym w UE rynkiem pod względem liczby transakcji zbliżeniowych. W oparciu o taki kapitał można zbudować schemat płatniczy, który wyjdzie poza granice kraju i stanie się systemem ogólnoeuropejskim.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies