Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Od dziś nie uruchomicie konta w banku przez internet. Ale wkrótce ta możliwość ma powrócić

Obowiązujące od 1 lipca rekomendacje KNF w sprawie transakcji internetowych zmieniają zasady zdalnego otwierania rachunków bankowych

Jak pewnie wiecie chodzi o wytyczne, zgodnie z którymi instytucje finansowe zostały zobowiązane, aby rachunki rozliczeniowe otwarte za pomocą tzw. przelewu aktywacyjnego z innego banku nie mogły posłużyć do uruchamiania kolejnych ROR-ów. Ma to zapobiec wykorzystywaniu tej procedury przez przestępców wyłudzających dane przypadkowych osób i otwierających na ich nazwiska konta, używane później do nielegalnej działalności.

Przeczytajcie także: Rośnie liczba klientów bankowości elektronicznej

Dziś więc funkcja aktywacji nowych rachunków przelewami z innego banku została wyłączona m.in. przez BZ WBK, mBank, BOŚ Bank czy Alior. Strony internetowe większości tych instytucji zostały już zaktualizowane a wśród dostępnych metod aktywacji rachunków pozostały zwykle tylko wizyta w oddziale lub kontakt poprzez kuriera.

Tymczasem Związek Banków Polskich wraz z KIR-em opracował system, który umożliwia zdalne zakładanie rachunków w zgodzie z rekomendacjami KNF-u. Stworzono bazę takich kont, do której będą miały dostęp zainteresowane tym instytucje. Bank oferujący usługę aktywacji przelewem, będzie mógł do tej bazy wysłać zapytanie o status rachunku, z którego przelew jest wykonywany. Jeżeli otrzyma informację, że to ROR uruchomiony zdalnie, nowego konta nie będzie mógł aktywować bez weryfikacji klienta przez pracownika lub kuriera.

Przeczytajcie także: Posiadanie konta deklaruje 85 proc. internautów

Z informacji przekazanych mi dziś przez Dariusza Kozłowskiego, odpowiedzialnego za ten projekt z ramienia ZBP wynika, że system wymiany informacji jest gotowy i przetestowany. 14 banków zadeklarowało przystąpienie do niego a dwa już z niego korzystają. Jednym z nich jest Euro Bank o czym zapewniło mnie biuro prasowe. W przypadku pozostałych banków trwa proces zawierania umów. W perspektywie najbliższych tygodni poszczególne instytucje mają rozpocząć korzystanie z bazy. Wśród nich są między innymi wymienione już wyżej mBank, BZ WBK i Alior.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies