Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest poprawka do noweli Ustawy o usługach płatniczych, obniżająca interchange do 0 proc. dla kart debetowych

Poprawka przygotowana przez Ministerstwo Rozwoju trafiła do konsultacji społecznych

Zgodnie z tą poprawką interchange, czyli prowizja odprowadzana przez punkt przyjmujący płatność kartą do banku - wydawcy plastiku, ma wynosić 0 proc. Regulacja ma dotyczyć tylko transakcji kartami debetowymi. Obecnie interchange od nich wynosi 0,2 proc. Prowizja od płatności kredytówkami wynosi 0,3 proc. i resort nie chce tego zmieniać.

Przeczytajcie także: Do krajowego schematu płatniczego coraz bliżej

Z uzyskanych przeze mnie informacji wynika ponadto, że projekt poprawki trafił do konsultacji społecznych i będzie omawiany głównie ze środowiskiem bankowym. Swoją opinię na ten temat ma przygotować m.in. Związek Banków Polskich, którego wiceszef potwierdza, że projekt poprawki otrzymał. – Jesteśmy gotowi rozmawiać z rządem na temat obniżenia kosztów akceptacji kart w administracji publicznej. Ale sprzeciwiamy się obniżaniu interchange do zera, bo to będzie zły precedens, mogący w przyszłości zagrozić podstawom naszego biznesu – stwierdził Mieczysław Groszek, wiceprezes ZBP.

Wygląda więc na to, że potwierdzają się doniesienia Cashless sprzed kilku dni, zgodnie z którymi MR grożąc obniżką interchange będzie naciskać na banki, by zrezygnowały ze swojego wynagrodzenia od transakcji kartami w terminalach zlokalizowanych w urzędach administracji publicznej.

Przeczytajcie także: Przelewem konta na razie nie uruchomicie

Nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie. Jej głównym zadaniem jest dostosowanie polskich przepisów do unijnego rozporządzenia MIF Reg, które reguluje kwestię opłat na rynku kart płatniczych. Rozporządzenie to jest nadrzędne względem prawodawstwa polskiego i już obowiązuje. W niektórych miejscach jednak polskie przepisy są z nim sprzeczne. Stąd, by uniknąć niejasności, powstała inicjatywa zmiany polskiej ustawy.

Z tego co wiem, poprawka dotycząca obniżenia interchange nie została jeszcze złożona w Sejmie. Prawdopodobnie resort rozwoju wciąż liczy na to, iż bankowcy oraz organizacje płatnicze zdecydują się na tzw. samoregulację, w ramach której obniżą interchange od transakcji publiczno-prawnych kartami debetowymi do zera. Wówczas MR będzie mogło odstąpić od projektowanej poprawki a banki zachowają przychody od transakcji debetówkami w sektorze komercyjnym.

KATEGORIA
TEMAT DNIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies