Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest nowy zarząd PZU. Na jego czele stanął, znany z przedsięwzięć insurtechowych, Artur Olech

Pozostałe osoby, powołane do zarządu naszego największego ubezpieczyciela, to także znani ubezpieczeniowcy: Bartosz Grześkowiak, Elżbieta Häuser-Schöneich oraz Jan Zimowicz

PZU ma nowe władze. Do zarządu wybrano osoby z bogatym doświadczeniem ubezpieczeniowym: prezesem został Artur Olech, a nowo powołani członkowie zarządu to Bartosz Grześkowiak, Elżbieta Häuser-Schöneich oraz Jan Zimowicz. Rozpoczną oni swoją kadencję 12 kwietnia, a potrwa ona trzy pełne lata obrotowe.

Przeczytajcie także: Ergo Hestia wchodzi w ubezpieczenia zdrowotne

Artur Olech to menedżer bardzo dobrze znany w branży ubezpieczeniowej. Przez wiele lat związany był z grupą Generali, gdzie pełnił różne funkcje, włącznie z zajmowaniem stanowiska prezesa, w latach 2010-2014. Stał również u sterów ubezpieczeniowego ramienia Poczty Polskiej. Zarządzał majątkowym towarzystwem Ubezpieczenia Pocztowe, a także wraz z zespołem stworzył i poprowadził spółkę życiową. Bogate doświadczenia wykorzystał następnie przy podejmowaniu własnych przedsięwzięć. Jest współzałożycielem startupu hiPRO, specjalizującego się w dostarczaniu finansowania klientom ubezpieczeń, oraz insurtechu Trasti, o którego rozwoju mogliście m.in. ostatnio przeczytać w serwisie cashless.pl. Z komunikatu PZU wynika, że Artur Olech złożył oświadczenie, zgodnie z którym zobowiązuje się nie prowadzić działalności konkurencyjnej wobec spółki – można się więc spodziewać, że przestanie się angażować w rozwój swojego insurtechu.

Bartosz Grześkowiak również od początku swojej kariery jest związany z rynkiem ubezpieczeniowym, szczególnie z ubezpieczeniami korporacyjnymi. Był m.in. dyrektorem Departamentu Sprzedaży Brokerskiej w Uniqa i dyrektorem zarządzającym w Warcie, gdzie odpowiadał za Departament Ubezpieczeń Korporacyjnych. W 2018 r. dołączył do grupy MAK jako wiceprezes spółek MAK Ubezpieczenia STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi oraz MAK Re, a w kolejnym roku objął funkcję prezesa MAK International.

Przeczytajcie także: VIG podał skład zarządu nowej spółki życiowej

Z kolei Elżbieta Häuser-Schöneich znana jest m.in. jako współtwórczyni rynku direct (bezpośredniej sprzedaży ubezpieczeń) w Polsce. Była związana z Link4, gdy ten stawiał pierwsze swoje kroki w sprzedaży ubezpieczeń, wtedy jeszcze przez telefon. W latach 2002-2005 pełniła funkcję członkini zarządu spółki odpowiedzialnej za rozwój biznesu, sprzedaż i marketing. W trakcie swojej kariery pracowała również w towarzystwach ING Życie oraz Aviva, w tym jako wiceprezeska zarządu majątkowej spółki Avivy. Pełniła również funkcję członkini zarządu T-Mobile Polska. Powołanie do zarządu największego polskiego ubezpieczyciela to dla niej powrót do tej grupy ubezpieczeniowej – w latach 2019-2020 była bowiem członkinią zarządu PZU i PZU Życie, odpowiedzialną za strategię dystrybucji, zarządzanie sprzedażą detaliczną oraz transformację cyfrową.

Jan Zimowicz również może się pochwalić bogatym doświadczeniem z branży ubezpieczeniowo-finansowej. Do PZU przechodzi z Aegonu, w którym pełni rolę członka zarządu. Wcześniej zasiadał także w zarządzie Nationale-Nederlanden, oraz był związany z Lukas Bankiem (Credit Agricole).

Przypomnę, że rewolucja kadrowa rozpoczęła się w PZU miesiąc temu. Pod koniec lutego odwołano prawie cały skład zarządu firmy, pozostawiając u jej sterów jedynie Tomasza Kulika oraz Macieja Rapkiewicza. Do pomocy im oddelegowani zostali tymczasowo członkowie rady nadzorczej: Anita Elżanowska oraz Michał Bednarczyk.

Okiem eksperta

W rozwiniętych gospodarkach jak USA, Skandynawia czy Francja głównym inwestorem w startupy technologiczne są firmy ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne (często przez te pierwsze zarządzane). Rzadko są one inwestorami bezpośrednimi. Zazwyczaj są po prostu największymi alokatorami kapitału (LP) w fundusze VC, które później w startupy technologiczne inwestują.

W Polsce w startupy, czy fundusze VC, nie inwestuje żaden ubezpieczyciel. PZU doświadczyło już tej klasy aktywów. Jeszcze za rządów Pawła Surówki, ubezpieczyciel powołał do życia Witelo – fundusz funduszy alokujący kapitał w VC. Nieśmiało, lecz skutecznie zaczął inwestować w europejskie i globalne fundusze VC. Jednak jeszcze nie w Polsce. 

Nowy prezes PZU, Artur Olech, nie tylko posiada bogate doświadczenie korporacyjne. Jest też założycielem dwóch startupów technologicznych – hiPRO i Trasti. W założone w 2020 roku Trasti zainwestowały m.in. Movens Capital i Black Swan. Dziś jest to jeden z najszybciej rosnących insurtechów w Europie. 300 tysięcy klientów i 134 mln zł przypisanej składki ubezpieczeniowej w zaledwie 3 lata od startu to bardzo dobry wynik.

Dziś Artur Olech staje na czele największego zarządcy aktywów w naszej części Europy (52,5 mld zł). W samym tylko 2023 r. PZU wypracowało 5,8 mld  zł zysku netto. Pieniędzy na inwestycje w startupy i fundusze VC jest w PZU dużo.

Czy nowy prezes PZU zacznie alokować pieniądze w polskie fundusze VC? Czy przetrze szlaki innym firmom ubezpieczeniowym? Na pewno taka strategia zapisałaby nowe władze PZU złotymi zgłoskami w rozwoju polskich technologii.

Jan Kastory
współzałożyciel funduszu astorya.vc
KATEGORIA
UBEZPIECZENIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies