Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Generalny Inspektor Informacji Finansowej przypomina: żadna firma od kryptowalut nie może pisać, że jest nadzorowana w Polsce

Komunikat GIIF to reakcja na liczne przypadki, gdy giełdy kryptowalutowe informują klientów, że są nadzorowane przez polskie instytucje

GIIF opublikował komunikat przypominający o statusie firm prowadzących działalność w szeroko pojętej branży krypto. Instytucja przypomina, że firmy zajmujące się wymianą tradycyjnych pieniędzy na kryptowaluty, różnych kryptowalut między sobą, prowadzeniem rachunków w krypto itd. świadczą działalność na podstawie wpisu do odpowiedniego rejestru.

Przeczytajcie także: Jakie nowe usługi mogą zadebiutować na polskim rynku fintech?

– Powyższa działalność jest działalnością regulowaną, co oznacza, że może być wykonywana po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru. Podkreślić należy, że do uzyskania wpisu wymagany jest jedynie wniosek oraz oświadczenie przedsiębiorcy, że dane zawarte we wniosku są kompletne i zgodne z prawdą, a także, że przedsiębiorca zna warunki wykonywania działalności w zakresie walut wirtualnych. Rejestr ustanowiony przez Ustawę ma więc charakter ewidencyjny, co oznacza, że nie można utożsamiać wpisu w rejestrze z udzieleniem licencji, a w związku z tym dawaniem jakiejkolwiek rękojmi – można przeczytać w komunikacie GIIF.

To oznacza, że działalność związana z walutami cyfrowymi nie jest licencjonowana ani nadzorowana przez polskie instytucje państwowe, a depozyty gromadzone w kryptowalutach nie są gwarantowane w sposób analogiczny jak np. lokaty bankowe. – Mając na uwadze powyższe, Generalny Inspektor Informacji Finansowej zwraca uwagę, że podmioty prowadzące działalność w zakresie walut wirtualnych nie mają prawa do umieszczania w informacjach handlowych, dokumentach i na stronach internetowych informacji, że prowadzą działalność licencjonowaną lub nadzorowaną na gruncie prawa polskiego – czytam w komunikacie GIIF.

Przeczytajcie także: Jest drugi softpos z certyfikatem PCI

Jednocześnie ostrzeżono, że podanie przez przedsiębiorcę powyższej informacji jest nadużyciem. Posługiwanie się nią w materiałach marketingowych może być podstawą podjęcia działań przez polskie organy nadzorujące obrót gospodarczy w związku z rozpowszechnianiem nieprawdziwych informacji wobec konsumentów.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies