Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Blik zaprezentował wyniki osiągnięte w 2023 r. I zapowiedział, że wkrótce znajdziecie go w aplikacjach nie tylko banków

Operator systemu Blik znacznie poprawił też przychody oraz wynik finansowy

Podczas zakończonej przed chwilą konferencji prasowej Dariusz Mazurkiewicz oraz Monika Król, prezes i wiceprezeska Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika, zaprezentowali wyniki transakcyjne osiągnięte przez system w 2023 r. Ale zanim do nich przejdę, pewna ciekawostka, o której niedługo będzie zapewne głośno wśród fanów Blika.

Jak wynika ze słów Dariusza Mazurkiewicza, jeszcze w tym roku Blik zostanie udostępniony w aplikacjach pierwszych instytucji, niebędących bankami. – Uważamy, że segment fintechowy ma potencjał do tego, aby występować w roli wydawców. Mam nadzieję, że w aplikacjach pierwszych podmiotów z tego segmentu Blik pojawi się zanim jeszcze wejdą w życie odpowiednie regulacje – powiedział prezes PSP. Przypomnę, że przepisy, które wymuszają otwarcie dostępu do takich systemów jak Blik czy Elixir na instytucje płatnicze, wchodzą w życie jeszcze w tym roku.

Przeczytajcie także: Revolut udostępnił w Polsce terminal płatniczy

A jeśli chodzi o wyniki transakcyjne, to w całym ubiegłym roku operator Blika przeprocesował 1,761 mld transakcji różnego typu, to jest o 43 proc. więcej niż rok wcześniej. Niemal 53 proc. z tego stanowiły płatności w środowisku e-commerce. Kolejne 24,4 proc. stanowiły przelewy P2P, czyli transakcje pomiędzy użytkownikami Blika. Prawie 20 proc. zajęły płatności w terminalach płatniczych oraz ok. 3 proc. transakcje w bankomatach. Zdaniem Mazurkiewicza osiągnięte w ubiegłym roku wyniki oznaczają, że pod względem liczby transakcji Blik jest europejskim liderem systemów płatności mobilnych.

Z danych PSP wynika ponadto, że wartość wszystkich transakcji Blikiem zrealizowanych w 2023 r. osiągnęła poziom 243 mld zł, po wzroście o 48 proc. w stosunku do 2022 r. W tym czasie liczba aktywnych użytkowników systemu wyniosła 15,8 mln, czyli o 22 proc. więcej niż rok wcześniej.

Przeczytajcie także: Klasomat wprowadzi wpłaty Blikiem

Władze Blika zapytane o wyniki finansowe spółki uniknęły konkretnej odpowiedzi. Mazurkiewicz zasugerował jednak, że zarówno pod względem przychodów jak i rentowności zostały znacznie poprawione względem 2022 r. Przypomnę, że wówczas firma odnotowała wpływy na poziomie 217,5 mln zł oraz zysk netto w wysokości 95,2 mln zł.

Wracając do planów rozwojowych, prawdopodobnie jeszcze w tym półroczu dostęp do Blika w swoich aplikacjach bankowych dostaną pierwsi klienci ze Słowacji. Prace wdrożeniowe prowadzą tamtejsze banki należące do ogólnoeuropejskich grup finansowych Raiffeisen oraz Intesa. W Rumunii natomiast tamtejsza spółka zależna Blika prowadzi rozmowy z miejscowym nadzorem finansowym, które poprzedzają pierwsze wdrożenia produkcyjne systemu. PSP ma też nadzieję na rychłe zawarcie porozumienia w zakresie przelewów P2P przez słowacką spółkę Blik SK, które ma prowadzić do wprowadzenia polskiego rozwiązania płatniczego w większej liczbie krajów strefy euro.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies