Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pierwszy bank wycofuje się z programu "Czyste powietrze". Credit Agricole chce "skoncentrować się na innych produktach"

Kredyty w ramach rządowego programu oferuje obecnie sześć banków

Credit Agricole opublikował komunikat, z którego wynika, że wycofuje się z rządowego programu "Czyste powietrze". – Z końcem lutego kończymy nasz udział w programie "Czyste Powietrze". Klienci mogą podpisać umowę kredytową i złożyć wniosek o dotację do dnia 29 lutego 2024 r. włącznie. Po tym terminie nie będziemy już przyjmować nowych wniosków – czytam w informacji zamieszczonej przez CA na stronie internetowej banku.

Przeczytajcie także: Credit Agricole otwiera oddział w nowej formule

Projekt "Czyste powietrze" ruszył jesienią 2018 r. Jego podstawowym celem jest ograniczenie ilości zanieczyszczeń wydostających się do atmosfery. W jego ramach można ubiegać się o pomoc finansową np. przy wymianie starych pieców na paliwo stałe. Działa na zasadzie refundacji, co oznacza, że najpierw trzeba samemu wyłożyć pieniądze na inwestycję, a następnie można ubiegać się o zwrot części poniesionych z tego tytułu wydatków. Stąd udział w projekcie banków udzielających finansowania na pierwszym etapie inwestycji bywa nieodzowny.

Obecnie w programie "Czyste powietrze" uczestniczy sześć banków. Oprócz Credit Agricole są to także: Alior, BOŚ, BNP Paribas, BPS i SGB. Skąd decyzja CA o rezygnacji z dalszego uczestnictwa w tym przedsięwzięciu? – Chcemy się skoncentrować na innych produktach, które wspierają transformacje energetyczną klientów: Zielony DOM i Zielony Kredyt. Przymierzamy się także do uruchomienia zielonego kredytu gotówkowego dla klientów indywidulnych – pisze biuro prasowe Credit Agricole w odpowiedzi na moje pytanie w tej sprawie.

Przeczytajcie także: PKO BP ma nową radę nadzorczą

Tymczasem program "Czyste powietrze", który miał funkcjonować do 2029 r., przeżywa problemy. Jak donosiły media kilka tygodni temu, środki w programie skończyły się w połowie grudnia ubiegłego roku, na rozpatrzenie czekało kolejnych 23 tys. wniosków, na realizację których brakowało ok. 300 mln zł. Natomiast w minioną środę ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska napisała na portalu X, że wypłaty z programu zostały wznowione i prowadzone są prace nad trwałym zapewnieniem finansowania w ramach "Czystego powietrza".

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies