Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Zmiany na polskim rynku paczek. Orlen ma zgodę na spółkę z Sistemas Kern, a DHL z Cainiao

Obecny stan posiadania maszyn paczkowych Orlenu daje mu trzecią pozycję na polskim rynku takich urządzeń

Dużo się dzieje na polskim rynku urządzeń do obsługi przesyłek. Orlen może się cieszyć ze zgody Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na powołanie spółki z hiszpańską firmą Sistemas Kern. Oba podmioty utworzą przedsiębiorstwo, które będzie świadczyć usługi serwisowe, w tym naprawy, obejmujące automaty paczkowe Orlenu.

Przeczytajcie także: Prośba o przelew Blik wkrótce pojawi się w SGB Mobile

Niedawno Orlen informował, że na polskim rynku posiada już 4,5 tys. automatów paczkowych. Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że daje mu to trzecią pozycję na rodzimym rynku maszyn tego typu. Liderem zestawienia pozostaje InPost, który rozwija swoją sieć nie tylko w Polsce, ale też m.in. w Wielkiej Brytanii, Francji, krajach Beneluksu i właśnie w Hiszpanii. Nad Wisłą ma ponad 21 tys. urządzeń.

Informacje te brzmią ciekawie w kontekście planów rozwoju Orlen Paczki. Jeden ze scenariuszy miał zakładać, że biznes ten przejmie… Poczta Polska. Ta ostatnia nie tylko połączyłaby w jedną sieć pozyskane automaty i te, które już teraz sama posiada, ale też udostępniła je innym podmiotom. Miałoby to działać na podobnej zasadzie co roaming w telefonii komórkowej. Trudno stwierdzić jednoznacznie, czy ten plan ma jeszcze szansę realizacji. Zwłaszcza po powołaniu przez Orlen spółki z Hiszpanami.

Przeczytajcie także: Czesi uruchamiają lokalny system płatności

Działania Orlenu nie są jedynymi z tego segmentu rynku, na które zgodę wyrazić musiał UOKiK. O utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa z sukcesem wnioskowały też Cainiao i DHL Parcel Polska. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać o planach dot. tej współpracy niespełna rok temu. Podmioty zapowiadały wówczas, że po transakcji zamierzają zainwestować w pierwszym etapie 60 mln euro w rozwój sieci maszyn w naszym kraju.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies