Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czesi uruchamiają lokalny system płatności. Ma omijać Apple Pay i Google Pay. Działa podobnie jak polski Spark Pay

Cvak, bo tak się nazywa, pozwala inicjować płatności za pośrednictwem komunikacji zbliżeniowej NFC lub QR kodów. Udostępni go klientom m.in. mBank

Jak donieśli czytelnicy cashless.pl, kilka dni temu w Czechach uruchomiono nowy system płatności mobilnych o nazwie Cvak. Dla Polaków może on być interesujący z kilku powodów. Po pierwsze wśród banków, które udostępnią go klientom, będzie czeski mBank. A po drugie – Cvak charakteryzuje się ciekawym sposobem działania, przypominającym funkcjonujący u nas Spark Pay.

Przeczytajcie także: Płatności Spark działają na stacjach Avia

W publikacjach w czeskich mediach czytam, że Cvak pozwala na inicjowanie płatności za pośrednictwem modułu zbliżeniowego NFC, jednak z pominięciem Apple Pay i Google Pay. Sprzedawca, który chce przyjmować płatności za pośrednictwem Cvaka, otrzymuje specjalną kartę, którą umieszcza w widocznym miejscu w punkcie sprzedaży. Karta posiada element NFC oraz QR kod. Jeśli płacącym jest klient banku, który współpracuje z Cvak, zbliżenie smartfona do karty sprzedawcy umożliwia płatność bezpośrednio z rachunku osobistego. Zatwierdza się ją hasłem lub biometrią, np. odcisku palca. Jeśli zaś płacący jest klientem innego banku – może zeskanować kod QR, który kieruje do strony internetowej. Tam wprowadza się dane karty i autoryzuje płatność jak w internecie.

Warto zauważyć, że bardzo podobny proces inicjowania i przeprowadzania płatności oferuje polski Spark Pay. A raczej oferował, bo jak wynika ze strony internetowej tej firmy, obecnie nie ma możliwości korzystania z płatności NFC, a jedynie poprzez QR kody. Jak powiedziano mi w biurze Sparka, technicznie płatności NFC zostały wdrożone i są dostępne, jednak żadna sieć handlowa nie zdecydowała się na ich wdrożenie. Natomiast płatności Spark przez kody QR działają na stacjach benzynowych sieci Avia.

Przeczytajcie także: Podczas najbliższego Cashless Breakfast zaprezentujemy wyniki Cashless Pay 2023

Jak widać, konkurowanie z Apple Pay i Google Pay w sklepach stacjonarnych jest bardzo trudne i w Polsce się nie powiodło. Czy uda się w Czechach? Przedstawiciele Cvaka mają nadzieję, że pomoże w tym niższa stawka za obsługę płatności, która ma wynieść 0,8 proc. od kwoty transakcji. Na razie rozwiązanie oferuje tylko Air Bank. Wśród kolejnych trzech jest mBank. Jak powiedziano mi biurze prasowym tej instytucji, wdrożenie ma nastąpić jeszcze w tym roku i będzie kierowane szczególnie do małych i średnich firm, które chciałyby zaoszczędzić na obsłudze płatności.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies