Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na polskim rynku jest już ponad 35 tys. automatów paczkowych. Oto największe sieci tych urządzeń

Największą siecią urządzeń dysponuje oczywiście InPost. Ale konkurenci nie zasypiają gruszek w popiele

Na koniec września na polskim rynku działało ok. 35,7 tys. automatów paczkowych. Z danych zebranych przez serwis cashless.pl wynika, że po raz pierwszy liczba urządzeń przekroczyła 35 tys. a w porównaniu z czerwcem bieżącego roku urosła o 2,5 tys. maszyn. Liderem zestawienia pozostaje, z dużą przewagą nad konkurencją, InPost. Firma zarządzana przez Rafała Brzoskę w omawianym okresie miała w Polsce ponad 21,2 tys. paczkomatów. W ciągu minionego kwartału sieć tej firmy urosła o ponad 500 urządzeń.

Przeczytajcie także: Compensa i Wiener na drodze do fuzji

DPD zadeklarował posiadanie 5,6 tys. automatów na koniec III kw., co pozwoliło mu zachować pozycję wicelidera. W okresie lipiec-wrzesień 2023 r. firmie przybyło ok. 600 maszyn. Ponad 300 urządzeń do swojej sieci dołożył natomiast Orlen, któremu udało się utrzymać miejsce na podium. O powrót na tę pozycję stara się największy na polskim rynku gracz e-commerce. Na koniec września Allegro miało 3,2 tys. automatów paczkowych.

Stan posiadania zmieniła też firma DHL, która wcześniej nie aktualizowała dostarczanych danych. Warto jednak zaznaczyć, że podany przez nią wynik 2 tys. automatów dotyczy stanu posiadania na grudzień. Firma przy budowie swojej sieci współpracuje z należącą do Alibaba Group firmą Cainiao. Gdy na początku bieżącego roku partnerzy informowali o nawiązaniu współpracy, uściślali, że zarządzają siecią 1,2 tys. maszyn.

Przeczytajcie także: Pekao zwalcza tzw. spoofing

Wielką niewiadomą wciąż pozostaje sieć automatów należąca do Poczty Polskiej. Od dłuższego czasu firma nie podaje aktualnych i konkretnych danych na ten temat. Wcześniej Poczta Polska informowała, że jej sieć liczy 200 urządzeń. Obecnie mają trwać prace wdrożeniowe dotyczące nowej sieci: Pocztex Automat. Spółka zapewnia, że w ramach tego projektu uruchomiono do tej pory "kilkaset" urządzeń, a na przełomie grudnia i stycznia powinna zostać pokonana granica 1 tys. maszyn. Wcześniej spółka deklarowała, że do końca roku chce uruchomić przynajmniej 1250 maszyn tego typu.

KATEGORIA
ANALIZY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies