Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Coraz bliżej do startu wero. Zrealizowano pierwszą płatność pomiędzy użytkownikami europejskiego portfela cyfrowego

W przyszłym roku ma się rozpocząć pilotaż rozwiązania z udziałem klientów banków członkowskich EPI z Belgii, Francji i Niemiec

EPI, czyli Europejska Inicjatywa Płatnicza, poinformowała o pierwszej transakcji między użytkownikami systemu wero. Wero to opracowywany przez EPI cyfrowy portfel, za pomocą którego będzie można zlecać przelewy natychmiastowe, transakcje P2P (pomiędzy użytkownikami), płacić w sklepach stacjonarnych i internetowych itd. Mogliście o tym przeczytać w tekście: We, czyli z angielskiego my, oraz euro, daje razem "wero". To nazwa europejskiego cyfrowego portfela wdrażanego przez EPI.

Przeczytajcie także: Zagłosujcie na Cashless Pay

Pierwsza płatność przeprowadzona za pomocą wero została wysłana przez użytkownika posiadającego konto w Sparkasse Elbe-Ester z Niemiec do klienta francuskiego Banque Populaire and Caiss d’Epargne (BPCE). Jej wartość opiewała na 10 euro i została natychmiast dostarczona do odbiorcy.

Po Nowym Roku EPI planuje szerzej udostępniać opracowywane przez siebie rozwiązanie. W ramach pilotażu będą mogli z niego korzystać wybrani użytkownicy ze zrzeszonych w EPI banków z Belgii, Francji i Niemiec.

Zgodnie z przedstawionym planem działania wero zostanie zintegrowane z aplikacjami banków członkowskich EPI, a ponadto będzie dostępne jako samodzielna aplikacja mobilna na platformy Android i iOS.

Przeczytajcie także: EPI przejęło iDEAL i Payconiq

EPI to instytucja, która została utworzona przez europejskie banki oraz operatorów płatności, a stanowić ma alternatywę dla amerykańskich organizacji płatniczych. Początkowo zakładano, że organizacja zaoferuje pełną paletę usług płatniczych włącznie z kartami, by móc konkurować z globalnymi graczami. Później jednak plany zrewidowano i ustalono, że EPI skoncentruje się na stworzeniu portfela cyfrowego i rozwiązania do płatności natychmiastowych. W toku prac skurczyło się też grono instytucji zainteresowanych udziałem w projekcie. Z inicjatywy wycofał się m.in. jedyny polski bank początkowo uczestniczący w przedsięwzieciu, czyli PKO BP.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies