Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
EPI sfinalizowało przejęcie iDEAL i Payconiq. Szykuje się do wdrożenia europejskiego portfela cyfrowego w pierwszych krajach

Przejęte spółki mają wesprzeć EPI we wdrożeniu cyfrowego portfela Wero w Belgii, Francji, Niemczech, a następnie Holandii

EPI, czyli Europejska Inicjatywa Płatnicza, sfinalizowała przejęcie spółek iDEAL oraz Payconiq International. Akwizycje te mają pomóc EPI stać się wiodącym graczem na europejskim rynku płatności. Warunki finansowe obu transakcji nie zostały ujawnione.

Przeczytajcie także: PKO BP nie przejmie Pocztowego

iDEAL to spółka specjalizująca się w płatnościach online. Można ją uznać za holenderskiego odpowiednika popularnego w Polsce systemu Blik. Oprócz swojego macierzystego rynku działa także w Belgii i Luksemburgu. Payconiq to zaś dostawca technologii w zakresie płatności. Wywodzi się z Luksemburga.

Obie spółki mają stanowić strategiczne aktywa, które wesprą EPI w zbudowaniu portfela cyfrowego i schematu płatności natychmiastowych P2P, czyli pomiędzy użytkownikami, dla europejskich klientów. Przypomnę, że niedawno instytucja zaprezentowała markę, pod którą te usługi będzie oferować. Wybór padł na "Wero", o czym więcej przeczytacie w tekście: We, czyli z anielskiego my, oraz euro, co daje razem "Wero". To nazwa europejskiego cyfrowego portfela wdrażanego przez EPI.

Przejęcie iDEAL i Payconiq ma umożliwić EPI rozpoczęcie przygotowań do wdrożenia swojego rozwiązania w Belgii, Francji, Niemczech, a następnie Holandii. Jak podano, te kraje reprezentują łącznie ponad połowę wszystkich płatności bezgotówkowych w strefie euro. Następnie inicjatywa ma się rozszerzać na kolejne kraje europejskie.

Przeczytajcie także: Tap to pay on iOS już na Ukrainie

EPI to instytucja, która została utworzona przez europejskie banki oraz operatorów płatności, a stanowić ma alternatywę dla amerykańskich organizacji płatniczych. Początkowo zakładano, że organizacja zaoferuje pełną paletę usług płatniczych włącznie z kartami, by móc konkurować z globalnymi graczami. Później jednak plany zrewidowano i ustalono, że EPI skoncentruje się na stworzeniu portfela cyfrowego i rozwiązania do płatności natychmiastowych. W toku prac skurczyło się też grono instytucji zainteresowanych udziałem w projekcie. Z inicjatywy wycofał się m.in. jedyny polski bank zainteresowany wcześniej rolą udziałowca w tym przedsięwzięciu, czyli PKO BP.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies