Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Pocztowy wprowadza kartę z kukurydzy. Ale to tylko ciekawostka, która nie rozwiąże problemu marnowanego plastiku

Nowa karta Banku Pocztowego jest wykonana z tworzywa w 82 proc. pochodzącego z roślin

Bank Pocztowy pochwalił się przed chwilą wprowadzeniem nowej karty debetowej, wykonanej ze skrobi kukurydzianej. Materiał zużyty do produkcji kart w 82 proc. ma pochodzenie roślinne, zatem duża część takich kart może zostać przetworzona na karmę dla zwierząt. Pocztowy liczy, że w ten sposób zmniejszy swój wpływ na zużycie plastiku powstającego z paliw kopalnych. Dodatkowo karta powstała w oparciu o najnowsze standardy w związku z tym zawiera wcięcie ułatwiające korzystanie z niej osobom niedowidzącym.

Przeczytajcie także: Bank stawia na karty z recyklingu

Pocztowy ma zamiar wszystkie swoje karty wymienić na te produkowane z kukurydzy. Proces ma potrwać pięć lat, ale zaczyna się już teraz, bo kukurydziane karty otrzymywać będą nowi klienci. Dotychczasowi dostaną je po upływie ważności już posiadanych lub po zastrzeżeniu i zamówieniu kolejnych.

Pocztowy nie jest oczywiście pierwszym bankiem na rynku, który stara się ograniczyć zużycie plastiku w kartach. Przypomnę, że swego czasu dużo zamieszania w mediach zrobił Credit Agricole, który wprowadził do oferty karty wytwarzane z tworzywa rozkładającego się w przyspieszonym tempie. Inne instytucje wdrożyły karty z plastiku wyławianego z oceanów, z recyklingu, itd.

Przeczytajcie także: Karta Credit Agricole ma się rozkładać w pięć lat

Nie ujmując instytucjom dobrych chęci, trzeba przyłożyć do ich działań odpowiednią miarę. Mają one więcej wspólnego z marketingiem, ewentualnie – z dawaniem dobrego przykładu innym firmom, niż faktycznym zapobieganiem nadmiernemu zużyciu tworzyw sztucznych. Z komunikatu Banku Pocztowego wynika, że do końca tego roku chce wydać 10 tys. nowych kart, czym zaoszczędzi, jeśli dobrze liczę, 50 kg plastiku. Dla porównania branża opakowaniowa zużywa w Polsce co roku 3,5 mln ton tworzyw sztucznych.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies