Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Prawie 260 mld zł. Taką wartość miały transakcje wykonane przez krajowe instytucje płatnicze w I poł. 2023 r.

W omawianym okresie wzrosła zarówno liczba jak i wartość płatności obsłużonych przez KIP-y

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat sytuacji instytucji płatniczych w I poł. bieżącego roku. Dokument podzielony jest na dwie części. Pierwsza dotyczy tzw. dużych, czyli krajowych instytucji płatniczych a druga – małych instytucji płatniczych.

Przeczytajcie także: Wkrótce nowe karty w ofercie Goodie

KNF podał więc, że na koniec czerwca na polskim rynku funkcjonowało 41 KIP-ów, a więc o jeden mniej niż na koniec ubiegłego roku. To efekt cofnięcia zezwolenia spółce Oney, co miało miejsce w marcu 2023 r. a decyzja ta została podjęta na jej wniosek. Firma ta nie świadczyła bowiem żadnych usług płatniczych i wygląda na to, że w najbliższym czasie nie ma takiego zamiaru.

Z raportu opublikowanego przez KNF wynika ponadto, że w okresie styczeń-czerwiec KIP-y zrealizowały ponad 1,81 mld transakcji płatniczych, na łączną kwotę prawie 259 mld zł. To niewiele więcej niż w II poł. 2022 r., ale znacząco więcej w porównaniu z I poł. 2022 r., gdy transakcji było 1,55 mld a ich wartość osiągnęła poziom ok. 215 mld zł. KNF podał ponadto, że w I poł. bieżącego roku KIP-y pobrały 1,159 mld zł prowizji i opłat.

Przeczytajcie także: KNF wydał nowe licencje na crowdfunding

Jeśli zaś chodzi o małe instytucje płatnicze, to na koniec czerwca działało ich 174, w porównaniu ze 150 na koniec grudnia 2022 r. Pod względem liczby i wartości transakcji nie mogą one zaliczyć półrocza do udanych. Rozliczyły 7,5 mln transakcji o wartości 1,4 mld zł. Jeżeli chodzi o liczbę, to była ona porównywalna z I poł. 2022 r., ale znacznie niższa od tej osiągniętej w II poł. 2022 r., gdy wyniosła ponad 8,6 mln. Wartość transakcji spadła zarówno w porównaniu z I poł., gdy wyniosła 3,44 mld zł, jak i z II poł. 2022 r., gdy wyniosła 1,49 mld zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies