Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Już 1 stycznia firmy pożyczkowe trafią pod nadzór KNF. Z obecnego rejestru zapewne zniknie sporo podmiotów

Podmioty, które pozostaną w rejestrze instytucji pożyczkowych, będą nadzorowane m.in. pod względem przestrzegania limitów kosztów pozaodsetkowych

W wywiadzie udzielonym Pulsowi Biznesu Agnieszka Kowalska, dyrektorka Departamentu instytucji pożyczkowych w KNF, opowiada o zmianach, jakich należy się spodziewać w związku z wejściem w życie kolejnych przepisów tzw. ustawy antylichwiarskiej. Zgodnie bowiem z tą regulacją od 1 stycznia 2024 r. instytucje pożyczkowe zostaną objęte nadzorem KNF.

Przeczytajcie także: Finax wprowadza europejską emeryturę

Jak wskazuje Agnieszka Kowalska, obecnie nadzorca analizuje rynek pożyczkowy, w tym określa liczbę i wielkości podmiotów, które będą podlegały regulacji. W obecnym rejestrze instytucji pożyczkowych widnieje 469 firm, ale wiadomo, że nie wszystkie są aktywne i też nie wszystkie spełnią nowe wymogi, takie jak minimalny kapitał zakładowy na poziomie 1 mln zł czy powołanie rady nadzorczej, jeśli działają w formie spółki z o.o. Po 31 grudnia nie będą mogły prowadzić działalności pożyczkowej.

Podmioty, które pozostaną w rejestrze, będą pod nadzorem KNF, który będzie czuwał, czy funkcjonują zgodnie z przepisami ustawy o kredycie konsumenckim, np. co do przestrzegania limitów kosztów pozaodsetkowych, badania zdolności kredytowej czy raportowania do BIK. Jednocześnie jeśli nadzór zdobędzie wiedzę o podmiotach działających bez wpisu, będzie o tym informował organy ścigania. Oferty pożyczek to dziś worek, w którym znaleźć można wiele podmiotów o bardzo różnym poziomie dostosowania działalności do przepisów. Jak podkreśla przedstawicielka KNF, celem nadzorcy będzie bardzo wyraźne rozróżnienie rynku, na którym firmy funkcjonują zgodnie z przepisami ustawy, oraz obszaru, gdzie działają podmioty dopuszczające się lichwy.

Przeczytajcie także: mDowód nie zawsze zadziała w banku

Instytucje pożyczkowe będą objęte nadzorem analitycznym (nie przewiduje się inspekcji w firmach) – KNF będzie okresowo otrzymywał od nich sprawozdania, a także będzie mógł zadawać pytania i weryfikować otrzymywane dane. Liczy też na ewentualne informacje od klientów, choć będzie je traktował jako źródło wiedzy, a nie jako podstawę do podjęcia interwencji w sprawie indywidualnego klienta, bo nie jest to jego rolą. Nadzorca planuje wpływać na kształt rynku głównie poprzez wydawanie stanowisk i komunikatów, nie wyklucza jednak również sięgnięcia po sankcje.

Zapytana o płatności odroczone, Agnieszka Kowalska tłumaczy, że firmy oferujące takie usługi działają w różnych modelach, w związku z czym część z nich uważa, że nie podlega przepisom ustawy o kredycie konsumenckim. KNF nie planuje hamować ich rozwoju, będzie się natomiast im przyglądać. Jak zaznacza, sprawę może uprościć dyrektywa CCD2 (przyjęta niedawno przez Radę UE), która rozszerza definicję kredytu konsumenckiego.

Źródło: Puls Biznesu

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies